OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dobrý den, ač jsem byl spíš windowsák, udělal jsem si server, na kterém mi běží Ubuntu 8.04, jen v textové verzi. Server je ve skříni, takže k němu přistupuju jen pomocí ssh.
Provozuju na něm sambu, dhcp, atd, ale rád bych zprovoznil nějaký dc++ klient, který by mohl běžet samostatně (i při uzavření ssh okna na jiném stroji) a nepřetžitě - takže potřebuju jen vzdálené konzolové ovládání. Linux DC++ je pro mne proto nepoužitelný, valknut je zřejmě jako projekt zastavený, nic lepšího jsem nenašel.
Ocením odkaz na nějaký vhodný program či pár Vašich postřehů, jak tu udělat. Díky.
linuxdcpp
pripoj se pres ssh s parametrem -X a pust linuxdcpp - frci to pekne i na pomalem stroji
ciste konzolovy klient bez akejkolvek potreby instalovat X-ka je microdc resp. novsi microdc2(hoci aj tam sa uz cca 3 roky nic nedeje). v balickoch ho ubuntu nema, treba ho skompilovat - pekny navod je na ubuntuforums. ja osobne som s tymto klientom veelmi spokojny, len mi vadi ze sa neda vyuzit pri skriptovani - je to ciste interaktovny klient
Děkuju za postřehy, šlo by je trošku rozvést?
- co je to "pustit ve screenu"? K serveru se připojuju pouze z mašiny s WinXP pomocí Putty
- linuxdcc je jen X-kový, ne? A já mám na serveru jen textové rozhraní
pustit ve screenu znamena, ze i po odpojeni pojede program dal - nespadne.
po opetovnem pripojeni(i z jineho pc, jine IP) jej muzes nahodit. pr:
- screen "program"
- odpojeni
- pripojeni
- screen -R
linuxdcpp je xkovy, k tomu abys jej pustil ale nepotrebuje mit xka na serveru nainstalovane. - pouzijes X11 transport
prihlasis se s parametrem ssh -X, potom se program pusti jakoby u tebe na pc - v grafice ;)
vyzkousej
Doplním.
Tiskni
Sdílej: