Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
zdar, po kompilaci noveho stable xorgu mi zacal blbnout xterm.. prekresluje se silene pomalu a pokud zmenim plochu nebo alt+tab a potom zpatky na terminal tak je fakt videt jak se to radek po radku vykresluje... myslel jsem ze jsem to "opravil" pouzitim urxvt (i kdyz ho pouzivat nechci) ale ted pri kompilaci noveho wine se to zas prekresluje pomalu... ne ze by to nejak vadilo ale nechapu proc to tak je... Nova verze xorgu si bere vic nez dvojnasobek pameti i procesoru a pritom jsem zadnou zmenu k lepsimu nezaregistroval... diky za odpoved
pred tim to samozrejme slapalo v klidu... a je podezrele ze pri prekreslovani Xka zerou i 50 procent procaku...
ovladacem by to byt mohlo protoze kdyz jsem na notasu mel stable intel tak to delalo taky a kdyz jsem tam dal nejaky starsi testing tak uz to nedela.. ale tam mi blby i hry.. na pc mi hry jedou v poho.. mam tam ati radeon 9800 pro a ovladace jsem zkousel x11-drivers/ati-drivers- 8.552-r2 ~8.561 ~8.573 (~)8.573-r1 ~8.582
Stalo se mi to samé, v terminálu je to zpomalení vidět nejvíce. Pomohlo mi nové jádro a úprava xorg.conf Option "AccelMethod" "UXA".
http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Intel_GMA.
Akceleraci grafiky mám už teď v pořádku, ale nedaří se mi přepnout na jiného uživatele (ctrl+alt, F7, F8). Během přepínání monitor postupně usíná a zase se probouzí, zřejmě mění i frekvence, každopádně to nikdy neskončí dobře.
Tiskni
Sdílej: