Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Zdravim,
pokousim se zatim neuspesne zprovoznit MSI DigiVox mini II V3.0 (Debian GNU/Linux, sid)
<pre>uname -r
2.6.29-2-686
</pre>
Postupoval jsem podle <a href="https://www.abclinuxu.cz/hardware/pridavne-karty/televizni-karty/dvb-t/usb/msi-digivox-mini-ii-v3.0">navodu na abclinuxu</a> a <a href="http://www.linuxtv.org/wiki/index.php/MSI_DigiVox_mini_II_V3.0">v4l wiki</a>.
Jadro mi ale hlasi a karta nefunguje...
<pre>
645.256055] usb 1-6: new high speed USB device using ehci_hcd and address 10
[ 645.401538] usb 1-6: New USB device found, idVendor=1d19, idProduct=1101
[ 645.401547] usb 1-6: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=0
[ 645.401553] usb 1-6: Product: Rtl2832UDVB
[ 645.401557] usb 1-6: Manufacturer: Realtek
[ 645.401731] usb 1-6: configuration #1 chosen from 1 choice
</pre>
Predem dik za jakekoliv tipy. Martin
Zdá se, že řešíme stejný problém - podle referencí jsem si pořídil také DigiVox mini II V3, který by měl v Linuxu fungovat naprosto bez problémů. Jenže nové verze nejspíš obsahují jiný chipset (RTL2832). Vámi uvedené návody jsou sice také pro DigiVox mini II V3, ale s chipsetem Atatech AF9013. Zatím jsem našel drivery jen pro RTL2831 (http://tiwag.cb.googlepages.com/rtl2831u_dvb-usb_v0.0.2mod.tar.gz). Pokud se někomu zadaří, dejte prosím vědět
Michal
Používám tuto TV kartu v Debian Lenny (jádro 2.6.26-2) bez sebemenších problémů. Postupoval jsem podle Vámi zmíněného návodu na "https://www.abclinuxu.cz/hardware/pridavne-karty/televizni-karty/dvb-t/usb/msi-digivox-mini-ii-v3.0". Přeložil jsem modul do jádra a stáhnul a umístil firmware. Na prohlížení používám jak VLC tak i Mplayer.
Podle těch hlášek se zdá, že tenhle tuner má jiný chipset než ten, o kterém jsem psal v hardwarovém záznamu. Nejspíš tam je potřeba jiný driver.
Zdravím, koupil jsem si také výše uvedený usb tuner a podle dmsg v něm mám také chipset RTL2832, což je v linuxu zatím asi problém. Pokud to někdo rozchodí s tímhle chipsetem, tak dejte prosím vědět. Díky i za užitečné tipy.
Ahojda, nezbyva nez dat za pravdu ohledne "svabu" RTL2832U. Pozitivni zpravou je, ze existuje zajem, aby se tento produkt "zalibil" i Linuxove komunite. Podarilo se mi vyhrabat vlakno nemecke diskuse (na forum.ubuntuusers.de), kde se objevila funkcni verze ovladacu. Tato karta se zda slape s ovladaci z teto stranky... Podarilo se mi ozivit kartu (komunikuje).
usb 4-5: new high speed USB device using ehci_hcd and address 3 usb 4-5: new device found, idVendor=1d19, idProduct=1101 usb 4-5: new device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=0 usb 4-5: Product: Rtl2832UDVB usb 4-5: Manufacturer: Realtek usb 4-5: configuration #1 chosen from 1 choice dvb-usb: found a 'DK DVBT DONGLE' in warm state. dvb-usb: will pass the complete MPEG2 transport stream to the software demuxer. DVB: registering new adapter (DK DVBT DONGLE) DVB: registering adapter 0 frontend 0 (Realtek RTL2832 DVB-T)... dvb-usb: DK DVBT DONGLE successfully initialized and connected. dvb-usb: found a 'DK DVBT DONGLE' in warm state. dvb-usb: will pass the complete MPEG2 transport stream to the software demuxer. DVB: registering new adapter (DK DVBT DONGLE) DVB: registering adapter 1 frontend 0 (Realtek RTL2832 DVB-T)... dvb-usb: DK DVBT DONGLE successfully initialized and connected. usbcore: registered new interface driver dvb_usb_rtl2832u
Byla sice iniciovana 2x, ale stale lepsi varianta nez ani jednou .
Behem prekladu jsem musel (krom popsanych instrukci v README) jeste odkomentovat 12. radek v rtl2832u.c :
DVB_DEFINE_MOD_OPT_ADAPTER_NR(adapter_nr)
a na radcich 61-62 v tomtez souboru doplnit jeden parametr do volani funkce dvb_usb_device_init :
dvb_usb_device_init(intf,&rtl2832u_2nd_properties,THIS_MODULE,NULL,adapter_nr)
Pak to slo jiz bez problemu prelozit...
Preji hodne uspechu s ozivovanim - zrejme bude RTL2832U hodne pouzivany na LOW-END zarizenich...
Sepsal jsem pár řádek ke zprovoznění černé verze MSI DigiVox mini II V3.0:
wiki.ubuntu.cz/MSI%20DigiVox%20mini%20II%20V3.0%20%C4%8Dern%C3%A1
Skoda, ze neni PPA zdroj
btw, dneska jsem si objednal cinskou DVB-T USB kartu za 220Kc vcetne dopravy a mela by mit cip stejny jako puvodni bila MSI DigiVox mini II V3.0 - tedy AF9015 cip a TDA18218 tuner. Za tri tydny az prijde, napisu, jestli funguje.
Tiskni
Sdílej: