FEL ČVUT vyvinula robotickou stavebnici pro mladé programátory. Stavebnice Brian byla navržená speciálně pro potřeby populární Robosoutěže. Jde ale také o samostatný produkt, který si může koupit každý fanoušek robotiky a programování od 10 let, ideální je i pro střední školy jako výuková pomůcka. Jádro stavebnice tvoří programovatelná řídicí jednotka, kterou vyvinul tým z FEL ČVUT ve spolupráci s průmyslovými partnery. Stavebnici
… více »Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Mám mechaniku ASUS DRW-2014L1T SATA, která z ničeho nic přestala fungovat, nerozpozná ani obyčejné CD (včetně originálu). Jelikož proběhla aktualizace systému Debian testing/sid, rád bych si ověřil, že je závada v hw, nikoliv v OS ..wodim --scanbus hlásí:
scsibus1:
1,0,0 100) 'ASUS ' 'DRW-2014L1T ' '1.00' Removable CD-ROM
1,1,0 101) *
1,2,0 102) *
1,3,0 103) *
1,4,0 104) *
1,5,0 105) *
1,6,0 106) *
1,7,0 107) *
Ovšem při pokusu o připojení datového CD (u DVD je to obdobné) to nahlásí
mount /media/cdrom
mount: no medium found on /dev/sr0
a ani KDE neposkytne dialog pro připojení zařízení. Hudební CD také nejde spustit. V čem by mohl být problém, případně jak funkčnost mechaniky objektivně prověřit - jde o to, zda by výměna mechaniky pomohla , díky
Provedl jsem .. nebootuje
Ne, najednou to nebylo, ale v poměrně krátké době. Nejdřív nešla vypalovat média Philips, pak ani přečíst. Pak Verbatim a nakonec žádná. Pak už ani běžná cédéčka. Stroj je teďka v opravě (bylo to v záruce), dám vědět, jaký byl verdikt prodejce ..
Bohužel dopadlo to špatně Odnesl jsem stroj k prodejci a ten neshledal žádnou závadu. Vše zkoušel pod Windows, včetně bootovacího CD Windows. Bez chyby. Po příchodu jsem zkoušel bootovat instalační CD Windows, které se mi léta válelo v šuplíku a to nabootovalo v pohodě. Pak jsem je vyměnil za instalační CD Debianu a pak i DVD opensuse 11.1 a nenabootovalo nic ..
Hudební CD K3B rozpozná, datové CD ani DVD připojit nelze:
dalibor@server:~$ mount /media/cdrom
mount: no medium found on /dev/sr0
server:/home/dalibor# mount -t iso9660 /dev/scd0 /media/cdrom0
mount: no medium found on /dev/sr0
datové CD a DVD nerozpozná ani K3B.
V čem by mohl být problém? Přece kvůli tomu se nebudu po letech vracet k Windows, abych zprovoznil stroj v případě nutnosti instalace systému ...jinak mám v síti jiné - funkční mechaniky, avšak v případě bootování mám smůlu. V čem by ještě mohla být chyba, pokud ne v mechanice?
Dík, freedos byl dobrý nápad. Vyzkoušel jsem celou řadu médií a zjišťuji, že některé bootovací to vezme, jiné ne. Freedos ano, stresslinux taky. Po nastartování systému to odmítá brát veškerá DVD a některá CD. Tak asi na rozdíl od tvrzení prodejce, chyba bude přece jen v té mechanice .. Kdyby byl klíč k řešení problému v systému, tak si myslím by to nevzalo vůbec nic nebo naopak všechno ..
Dík, ještě bych ocenil, jakým způsobem bych měl upgrade provést (mám stažený soubor.zip), dosud jsem to nikdy neprováděl a nerad bych vypalovačku zničil . Na stroji je nainstalovaný pouze Linux.
OK, díky za snahu .. nějak to s nimi skoulím Šlo mi jen o to, zda je problém v nastavení Linuxu a jak to řešit, pokud je problém jinde, tady to nevyřešíme.
Tiskni
Sdílej: