Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Diskuse vznikla z vlákna této diskuse.
ABC Flamer Premium Ultra? Inak sa celkom čudujem, že tu ešte nie je zavedený premium servis, má to každá druhá stránka. Ale komunita by asi nebola nadšená, je už po tých všetkých službách abíčka, ktoré sú s konkurenciou absolútne neporovnateľné, strašne zmlsaná a keby sa za niečo muselo platiť (zvlášť na portále o Linuxe)...
To je mensi duvod, vyrazne vetsi je slozitost implementace.
Ten argument s rekalmou moc nechápu – dneska je v každé newsové zprávě reklama, takže jí je tam mnohem víc než na webu. Navíc ten, kdo si umí nastavit newsového klienta si určitě umí nastavit i adblock v prohlížeči.
Spíš bych řekl, že ta implementace nebude triviální – jedna věc je, dělat z příspěvků e-maily a přeposílat je na nějaký newsový server, to je celkem hračka. Složitější ale už je online propojení a umožnit i odpovídnání. Buď by bylo potřeba implementovat NNTP protokol, nebo napsat souborový systém, který by bral data z DB a tvářil se před NNTP jako úložiště newsových zpráv.
Abíčko newsové rozhraní ve skutečnosti nemá. Ve skutečnosti se jedná o mailing list, do kterého je přihlášen Gmane.
Gmane nabízí i zpětný překlad z newsů do e-mailu, zachovává Xref, In-Reply-To. Takže jediná nutnost by byla, aby Ábíčko archivovalo relaci [Msg-Id odchozího mailu; nějaký databázový identifitátor, co se teď používá]. Přes tu bude možné dohledat, kam pověsit odpověď do databáze. To je celé.
Formátování lze vyřešit omezením na Content-Type: text/plain, jako to mají odchozí maily (jediný problém bude pre), případně povolit HTML a zavést ztrátový filtr do abc-html.
Identifikaci odesílatele můžeme věřit, nevěřit a převádět na nepřihlášené uživatele, autentizovat přes PGP.
Jo, problém by mohl být, pokud Gmane zprávu od uživatele zveřejňuje sám (tedy nezveřejňuje/nečeká na přeposlaný mail od listovního serveru). Ale tipuji, že Gmane má podporu pro moderované listy, takže by to měl dokázat.
Pokud by gmane dokázal zabezpečit, že dostanu spolehlivě zpátky odpověď a bylo i vyřešeno, jak ji do abíčka načíst, tak bych se nebránil spolehlivé implementaci. Já mám hlavně strach ze spousty spamů, nedoručených zpráv, automatických vacation odpovědí atd.
Tak smůla: Posting to a moderated or read-only mailing list will result in a bounce message.
To jsem nečekal.
Takže by bylo nutné, aby aby Ábíčko mělo vlastní newsový server. Tady by zas byla výhoda, že by se uživatel mohl/musel autentizovat proti ábíčkovýmu účtu, takže by zmizel spam i se vyřešilo autorství příspěvků.
Spíš bych řekl, že ta implementace nebude triviální – jedna věc je, dělat z příspěvků e-maily a přeposílat je na nějaký newsový server, to je celkem hračka. Složitější ale už je online propojení a umožnit i odpovídnání.S odstupem dvou let můžu říct, že to zase tak obtížné nebylo. NNTP se mi podařilo implementovat na serveru i1984.cz (kinderporno.cz).
Buď by bylo potřeba implementovat NNTP protokol, nebo napsat souborový systém, který by bral data z DB a tvářil se před NNTP jako úložiště newsových zpráv.Koncept virtuálního souborového systému jsem nakonec zavrhl a vyšel jsem z hotového NNTP serveru a upravil ho tak, aby zprávy načítal ze SQL databáze.
Tiskni
Sdílej: