Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Dobrý den, hledám pro přítelkyni řešení pro nastavení rozložení klávesnice v X tak, aby:
Dostal jsem se až k následujícímu příkazu:
setxkbmap -layout cz,us -option grp_led:scroll,grp:alt_shift_toggle,compose:ralt
Který ale bohužel NEzvládá
psaní speciálních symbolů přes pravý alt. Zajímavé na tom je to, že pokud zkusím (všimněte si, že první je us layout):
setxkbmap -layout us,cz -option grp_led:scroll,grp:alt_shift_toggle,compose:ralt
Tak vše funguje jak má (konkrétně mi jde o onen compose-key). Vyzkoušeno na několika distribucích, všude se stejným výsledkem.
Dokonce i GUI nastavovátka KDE3 a KDE4 vyhodí velmi podobný příkaz a ani tam toto nefunguje.
Jedná se tedy o bug samotných X (nebo co toto obsluhuje), nebo mám jen špatnou syntaxi příkazu?
Popřípadě by mi stačilo, kdyby někdo poradil jak z konzole přehodit na druhou variantu klávesnice, aniž bych ztratil ostatní nastavení. Dal bych tento příkaz do scriptu ihned po setxkbmap a bylo by vystaráno. Přítelkyně je hrozně zhýčkaná, takže rady typu "tak ať si po každém spuštění ručně přehodí klávesnici, stejně může počítač jenom uspávat" si prosím nechte.
Za rady samozřejmě děkuji. Už jsem nad tím strávil víc jak půl dne, takže sám to nedám.
Předně compose má jiný význam, než myslíte. AltGr+V píše @ nikoliv přes funkci compose, ale přes třetí/čtvrtou skupinu, která se zapíná symbolem ISO_Level3_Shift, který je v rozložení cz navázaný na klávesu AltGr. Tedy se domnívám, že volbu compose:ralt vůbec nepotřebujete.
Funkce compose se aktivuje symbolem Multi_key, k němuž ze klávesa přiřazuje právě volbou compose. Celá funkcionalita compose pak je ta, že zmáčknete Multi_key-O-U a vyleze vám „ů“, protože to říká „umísti kroužek nad následující znak“.
Nicméně zpátky k vaší chybě závislosti na pořadí rozložení. Je to chyba mezi xorg-serverem a keyboard-config, který obsahuje definice rozložení. Od té doby, co vyšla nová verze Ubuntu, si na to tady lidi stěžují :( Zkuste se podívat do systému hlášení chyb vaší distribuce a vybrat si verzi těchto dvou balíků, které si spolu rozumí. Mně osobně funguje xkeyboard-config-1.5 s xorg-server-1.5.3 (na Gentoo). Rozumné bude hrát si jen s verzí xkeyboard-config.
Jinak koukám, že i v té mé verzi je nějaká chyba, protože po použití vašeho příkazu, se mi přes setxkbmap-1.0.4 nedaří odstranit přepínání skupin přes Alt_L-Shift a compose klávesu.
Když zavolám jen setxkbmap -layout us,cz -option grp:shift_toggle -print
, tak tam furt vidím group(alt_shift_toggle)+compose(menu). Teprve když tyhle dva kostlivce odmažu a přes xkbcomp mapa $DISPLAY
nahraju, tak z je X server zapomene, což i potvrzuje xmodmap -pk
. Přesto v následujícím setxkbmap -print
tam zase jsou.
Jestli chceš třeba pomocí pravé klávesy alt + v vložit @, tak k tomu je lv3:ralt_switch
. Nevím zda ti to bude fungovat zároveň s tím compose, tam už pravý alt máš. Další informace můžeš najít v manuálové stránce man 4 kbd
a souboru /usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lst
.
To je přesně co jsem potřeboval. Děkuji. Compose jak tak koukám nepotřebuji.
Mně to pomohlo při vložení příkazu pod uživatelem
setxkbmap -option grp:switch,eurosign:e,lv3:ralt_switch
Tiskni
Sdílej: