abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Česká klávesnice: zkratky pro psaní speciálních znaků jako alt+q apod.

    26.9.2009 19:01 v6ak
    Česká klávesnice: zkratky pro psaní speciálních znaků jako alt+q apod.
    Přečteno: 4328×

    Na CentOS bych chtěl z pozice uživatele (ne roota) rozchodit k české klávesnici* také znak '\' pod alt+Q, znak '#' pod alt+X, znak '&' pod alt+C, '~' pod alt+A, složené závorky přes alt+BN, špičaté závorky přes alt+,. apod.

    Hledám aspoň nějaké nakopnutí:

    * Pod kterým názvem mám tuto funkcionalitu hledat?

    * Jak moc to je záležitost konkrétního grafického prostředí? Je to možné změnit nezávisle na grafickém prostředí?

    Za podrobnější radu bych byl rád, ale myslím, že mi bude stačit takovéto nakopnutí. Díky.

    *) Tak co, tak jsem zvyklý na běžnou českou klávesnici a zvyk je železná košile. Nenašel jsem dostatečně silný argument tento zvyk měnit.

    Odpovědi

    26.9.2009 20:32 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká klávesnice: zkratky pro psaní speciálních znaků jako alt+q apod.
    Klávesnice v X. Pre novšie distribúcie (teda vlastne tuším pre novšie X.org) došlo k nejakej drobnej zmene a novú mapu treba dopísať do nejakého .xml, aby o nej vedeli klikátka na prepínanie klávesnice. Sorry za vágnosť informácie - fakt si detaily už nepamätám. Ale aspoň máš štartovací bod.
    27.9.2009 20:32 v6ak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká klávesnice: zkratky pro psaní speciálních znaků jako alt+q apod.
    Díky, ale obávám se, že bez roota to není možné :(
    28.9.2009 21:22 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká klávesnice: zkratky pro psaní speciálních znaků jako alt+q apod.
    setxkbmap, pokud nestačí předpřipravené mapy, je možné nechat výstup setxkbmap vypsat, ten upravit a přes xkbcomp zkompilovat a zavést do X serveru. Roota na to nepotřebujete.
    Amarok avatar 26.9.2009 20:54 Amarok | skóre: 33 | blog: blogoblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká klávesnice: zkratky pro psaní speciálních znaků jako alt+q apod.
    Na premapovani/namapovani urcitych klaves se pouziva soubor .Xmodmap, viz man xmodmap. Urcite se to da ale resit i jinak (jako asi skoro vse v linuxu :))
    GNUniverse - May the source be with you...
    27.9.2009 20:37 v6ak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká klávesnice: zkratky pro psaní speciálních znaků jako alt+q apod.
    No, přemapování... Já už některé znaky z nouze psal přes javascript:alert(String.fromCharCode(36)), ctrl+C a ctrl+V. Nevím, jak bych to namapoval na nějakou klávesu.
    28.9.2009 13:30 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká klávesnice: zkratky pro psaní speciálních znaků jako alt+q apod.
    A proč řešíte blbosti ?

    Normálně nastav českou klávesnici a pokud chceš psát znaky z EN klávesnice stačí zmáčknout <AltGr> a příslušnou klávesu na EN klávesnici.

    Aspoň mě to tak funguje v default nastavení s cz klávesnicí a nic jsem nemusel nastavovat.

    Fungovalo mě to na všech fedorách takže by to mělo fungovat i na CentOS který je vlastně klon fedory pro servery, nebo obráceně ?
    28.9.2009 16:37 v6ak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká klávesnice: zkratky pro psaní speciálních znaků jako alt+q apod.
    No, pokud vím, tak mi to nefungovalo. Navíc nevím, jak bych třeba takové \ psal. Teď tam asi nemám jiný přístup než přes SSH, takže to asi neověřím.
    28.9.2009 21:49 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká klávesnice: zkratky pro psaní speciálních znaků jako alt+q apod.
    Já píšu tak že zmáčku <AltGr> a klávesu na které je v levém spodním rohu \ český znak je na ní " (dvě tečky)

    V xorg.conf mám:

    Section "InputDevice"
    
    # keyboard added by rhpxl
    	Identifier  "Keyboard0"
    	Driver      "kbd"
    	Option	    "XkbModel" "pc105"
    	Option	    "XkbLayout" "cz"
    	Option	    "XkbVariant" "qwerty"
    EndSection
    
    
    Funguje mi to v X serveru, i na terminálu v X, ale v textové konzoli mám EN klávesnici a když ji přepnu na CZ pomocí Pause tak to nefunguje a to bude asi váš problém přes ssh.

    Pokud budete chtít můžu poslat nějaké konfiguráky pokud s toho něco vyčtete.
    [petr@soban sysconfig]$ cat /etc/sysconfig/keyboard
    KEYBOARDTYPE="pc"
    KEYTABLE="cz-lat2"
    LAYOUT="cz"
    MODEL="pc105"
    OPTIONS=""
    VARIANT="qwerty"
    [petr@soban sysconfig]$ 
    

    Jak říkám v X mi to vždy fungovalo.
    5.10.2009 14:48 v6ak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká klávesnice: zkratky pro psaní speciálních znaků jako alt+q a
    To AltGr+znak na anglické mi skutečně nic nemění, píše se, jako by alt držen nebyl.

    Já v /etc/X11/xorg.conf mám toto:
    Section "InputDevice"
    # Then to change the language, change the Layout setting.
    # For example, a german layout can be obtained with:
    #       Option  "XkbLayout"     "de"
    # or:
    #       Option  "XkbLayout"     "de"
    #       Option  "XkbVariant"    "nodeadkeys"
    
            Identifier  "Keyboard0"
            Driver      "kbd"
            Option      "XkbModel"          "pc104"
            Option      "XkbLayout"         "us,cz_qwerty"
            Option      "XkbOptions"        "grp:scroll_toggle,grp:switch,grp_led:scroll" #compose:ralt"
    EndSection
    
    Ale opakuju, nejsem root a nemůžu to měnit. BTW: To compose:ralt mi asi chybí, že?

    Soubor keyboard mám chudší:
    $ cat /etc/sysconfig/keyboard
    KEYBOARDTYPE="pc"
    KEYTABLE="cz-lat2"
    Jinak momentálně používám KDE.
    5.10.2009 15:15 v6ak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká klávesnice: zkratky pro psaní speciálních znaků jako alt+q a
    Tak už jsem na to přišel: setxkbmap -option compose:ralt

    Jen nevím, jak dlouho mi to vydrží. Nicméně ten kousek xorg.conf a setxkbmap mě nakopl.
    5.10.2009 15:50 v6ak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česká klávesnice: zkratky pro psaní speciálních znaků jako alt+q a
    Jeden problém: po stisku AltGr musím stisknout příslušnou klávesu dvakrát. Poté, dokud držím klávesu, to funguje najednou. (Zhruba takto.) V geditu navíc po AltGr+.. tam mám » místo >.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.