V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Na CentOS bych chtěl z pozice uživatele (ne roota) rozchodit k české klávesnici* také znak '\' pod alt+Q, znak '#' pod alt+X, znak '&' pod alt+C, '~' pod alt+A, složené závorky přes alt+BN, špičaté závorky přes alt+,. apod.
Hledám aspoň nějaké nakopnutí:
* Pod kterým názvem mám tuto funkcionalitu hledat?
* Jak moc to je záležitost konkrétního grafického prostředí? Je to možné změnit nezávisle na grafickém prostředí?
Za podrobnější radu bych byl rád, ale myslím, že mi bude stačit takovéto nakopnutí. Díky.
*) Tak co, tak jsem zvyklý na běžnou českou klávesnici a zvyk je železná košile. Nenašel jsem dostatečně silný argument tento zvyk měnit.
.Xmodmap
, viz man xmodmap
. Urcite se to da ale resit i jinak (jako asi skoro vse v linuxu :))
Section "InputDevice" # keyboard added by rhpxl Identifier "Keyboard0" Driver "kbd" Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "cz" Option "XkbVariant" "qwerty" EndSectionFunguje mi to v X serveru, i na terminálu v X, ale v textové konzoli mám EN klávesnici a když ji přepnu na CZ pomocí Pause tak to nefunguje a to bude asi váš problém přes ssh. Pokud budete chtít můžu poslat nějaké konfiguráky pokud s toho něco vyčtete.
[petr@soban sysconfig]$ cat /etc/sysconfig/keyboard KEYBOARDTYPE="pc" KEYTABLE="cz-lat2" LAYOUT="cz" MODEL="pc105" OPTIONS="" VARIANT="qwerty" [petr@soban sysconfig]$Jak říkám v X mi to vždy fungovalo.
Section "InputDevice" # Then to change the language, change the Layout setting. # For example, a german layout can be obtained with: # Option "XkbLayout" "de" # or: # Option "XkbLayout" "de" # Option "XkbVariant" "nodeadkeys" Identifier "Keyboard0" Driver "kbd" Option "XkbModel" "pc104" Option "XkbLayout" "us,cz_qwerty" Option "XkbOptions" "grp:scroll_toggle,grp:switch,grp_led:scroll" #compose:ralt" EndSectionAle opakuju, nejsem root a nemůžu to měnit. BTW: To compose:ralt mi asi chybí, že? Soubor keyboard mám chudší:
$ cat /etc/sysconfig/keyboard KEYBOARDTYPE="pc" KEYTABLE="cz-lat2"Jinak momentálně používám KDE.
Tiskni
Sdílej: