OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Pokud ano, tak by bylo docela zajímavé odůvodnit proč tam není volba adresáře z v němž umístěné balíky by to instalovalo.Je
/var/cache/apt/archives/
. A ano, pochopitelně k tomu budete potřebovat práva (co by se asi stalo, kdyby mohl kdokoliv podvrhávat balíčkovači balíčky např. s virem?) – sudo.
Jako normální uživatel si za normálních podmínek můžete smazat max. svůj domovský adresář a nic jiného. Ale jako "root", resp. pomocí sudo "můžete dělat všechno" -- tedy si i GNU/Linux (operační systém) nějak poškodit!
Dám příklad. Nezkušený uživatel si stáhne virus (i když pro GNU/Linux v podstatě neexistujou) a spustíte ho s právy normálního uživatele, tak se systému moc nestane; virus vám max. smázne váš domovský adresář (jeho obsah), ale zbytek systému zůstane v pořádku.
cat vygenerovaný_skript.sh | cut -d " " -f 3 | tail -n +2A pak ten seznam adres předat nějakému download manageru ve Windows.
Proč nehledáš na tom CD to gppp nebo ten wvdial?I ty jsem tam hledal ale neviděl jsem je tam. A pokud se jejich instalační balíky skrývají pod docela jinými jmény tak je to nejspíš problém někoho jiného. Jinak nevím co hledat kdo ví ať poradí. Co hledat za nástroj k instalaci modemu? NM zklamal.
#!/bin/sh wget -c http://security.debian.org/pool/updates/main/l/linux-2.6/linux-image-2.6.26-2-686_2.6.26-19lenny2_i386.deb wget -c http://security.debian.org/pool/updates/main/c/cups/libcups2_1.3.8-1+lenny7_i386.deb wget -c http://security.debian.org/pool/updates/main/c/cups/libcupsimage2_1.3.8-1+lenny7_i386.deb wget -c http://security.debian.org/pool/updates/main/c/cups/cups-common_1.3.8-1+lenny7_all.deb wget -c http://security.debian.org/pool/updates/main/c/cups/cups_1.3.8-1+lenny7_i386.deb
Prostě si v tom Synapticu zaškrtejte, co chcete udělat, a potom si nechte vygenerovat ten skript.Mám pocit že se nejspíš každý bavíme o něčem jiném. Synaptic mi umožňuje pouze přisvítit onen řádek který si zvolím a nebo jej označit k odinstalování jakýmsi křížkem. Žádné jiné kejkle nemám k dispozici.
2.Označte balíky, které chcete instalovatjste chtěl říci přisviťte? Mám rád když jsou pojmy jednoznačné.
Tiskni
Sdílej: