Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
killall operapluginwrapper
mi odpoví operapluginwrapper: no process killed
. No a pořád zjišťovat, jaké to má PID mě moc nebaví.
P.S. Doufám, že nebude nikdo odpovídat, ať změním prohlížeč, poněvadž o tom ten můj dotaz prostě není.
Řešení dotazu:
kill PID
. Tuto větu čti dokola tak dlouho, dokud ti nedojde...
Ale spíš nechápu, jaktože znáš PID, takže se možná ptáš na něco jiného a PID ve skutečnosti neznáš.
Stačí číslo, ne? Tak kill -9 číslo ... ?
kill -9 4533
, kde 4533 je dnešní PID toho procesu operapluginwrapper-ia32-linux, tak mi ten cron třeba zítra nebo za týden zabije zase proces operapluginwrapper-ia32-linux? Já bych řekl, že pravděpodobnost přidělení stejného PID konverguje k nule.
0 S 1000 4533 4369 1 80 0 - 21322 - ? 00:01:12 operapluginwrapZ něj vyčtu, že PID = 4533, ale jeho celé jméno se nedozvím, poněvadž je příliš dlouhé. Dnes jsem se dozvěděl, že existují také jiné přepínače příkazu ps, které mi poskytnou úplnější informaci (ano jsem lama, co si ani nedokáže přečíst manuálové stránky). Takže mnou formulovaný předpoklad i problém podle mě platí.
ps
grepnout podle toho čísla, pravděpodobnost omylu velmi nízká. Totéž pro část názvu procesu.
Problém není zabít proces, jehož pid znáte. Problém je zabít proces služby, u které znáte aktuální pid jejího procesu, ale neznáte budoucí pidy jejích procesů. Můžete je sice automaticky skriptem zjišťovat, ale kdo by se s tím babral, když existuje pohodlný příkaz pkill nebo killall, ale tam potřebujete znát název procesu. Lze ho zjistit výše uvedeným způsobem.
pkill
, tak tam by stačilo pkill operapluginwrap, a ono by to sejmulo taky.
pkill
je to takovej vostřejší brácha pgrep
.
Tiskni
Sdílej: