Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
OT: ale spousta hubu omezuje taky pouziti alernativnich klientu (vcetne dc++), coz je podle me hloupost. potom se hodi mit moznost nastavit, jako co se program hlasi.
which qmake
?
/opt/qt3
?), a pak pridej cestu ke 'qmake' do promenne PATH.
export PATH=/cesta:$PATH
, pricemz to $PATH
je tam pouze proto, aby se promenna neprepsala, nybrz doplnila) a nebo nastalo, kdy do souboru ~/.profile
doplnis pozadovanou cestu do prislusneho radku. doporucuji precist nejaky uvod do linuxu (ldp), pak uz takove veci nebudou delat problemy.jednodussi zpusob instalace pochopitelne je a nekdo uz tu zminoval, ze existuji binarni balicky jak dcgui-qt (najdes na download strance programu), tak dc-qt (ten je dokonce nezavisly na distribuci - proste stahnes archiv s oznacenim 'bin'). odkazy najdes v clanku.
na download strankach dcgui-qt jsou hned tri odkazy na balicky pro mandrake 9.1. ani jeden nefunguje? jake hlasi nesplnene zavislosti? co je to za knihovny, ktere jim chybi?
kdyz jsi stahnul 'bin' verzi dc-qt (jiny program - abychom si rozumeli), tak ji neslo spustit? co vypsal?dcgui-qt.
tvymu znechuceni nad slozitosti instalace se vubec nedivim. kazdopadne bych nerad, abys to tak lehce vzdal.
take jsem drive pouzival redhat, pak mandrake. nakonec jsem skoncil u debianu, protoze mam pocit, ze problem tech zavislosti ma vyreseny uplne nejlepe (no flame, pls - pokud chcete nekdo prispet radou, nebudu se zlobit).
zkousel jsi znovu tu kompilaci ze zdrojaku? co to udelalo, kdyz jsi pred spustenim ./configure (v adresari se zdrojaky dclib) nastavil:
export PATH=/ten/adresar/s/qmake/:$PATH
zkontrolovat nastaveni te promenne muzes treba takto:
echo $PATH
coz by ti melo vypsat vsechny adresare, ktere ta promenna obsahuje, vcetne toho noveho. dalsi kontrolou je znovu spustit:
which qmake
proste zkus to co jsem tu popsal a napis, jak to dopadlo - uvidime, co bude dal.
nevim, jak se ten balicek bude jmenovat v mandraku, ale zkus najit (a nainstalovat) neco jako 'libbz2-dev' - a pokud nemas v systemu ani 'libbz2', tak i to.
Tiskni
Sdílej: