Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
OT: ale spousta hubu omezuje taky pouziti alernativnich klientu (vcetne dc++), coz je podle me hloupost. potom se hodi mit moznost nastavit, jako co se program hlasi.
which qmake
?
/opt/qt3
?), a pak pridej cestu ke 'qmake' do promenne PATH.
export PATH=/cesta:$PATH
, pricemz to $PATH
je tam pouze proto, aby se promenna neprepsala, nybrz doplnila) a nebo nastalo, kdy do souboru ~/.profile
doplnis pozadovanou cestu do prislusneho radku. doporucuji precist nejaky uvod do linuxu (ldp), pak uz takove veci nebudou delat problemy.jednodussi zpusob instalace pochopitelne je a nekdo uz tu zminoval, ze existuji binarni balicky jak dcgui-qt (najdes na download strance programu), tak dc-qt (ten je dokonce nezavisly na distribuci - proste stahnes archiv s oznacenim 'bin'). odkazy najdes v clanku.
na download strankach dcgui-qt jsou hned tri odkazy na balicky pro mandrake 9.1. ani jeden nefunguje? jake hlasi nesplnene zavislosti? co je to za knihovny, ktere jim chybi?
kdyz jsi stahnul 'bin' verzi dc-qt (jiny program - abychom si rozumeli), tak ji neslo spustit? co vypsal?dcgui-qt.
tvymu znechuceni nad slozitosti instalace se vubec nedivim. kazdopadne bych nerad, abys to tak lehce vzdal.
take jsem drive pouzival redhat, pak mandrake. nakonec jsem skoncil u debianu, protoze mam pocit, ze problem tech zavislosti ma vyreseny uplne nejlepe (no flame, pls - pokud chcete nekdo prispet radou, nebudu se zlobit).
zkousel jsi znovu tu kompilaci ze zdrojaku? co to udelalo, kdyz jsi pred spustenim ./configure (v adresari se zdrojaky dclib) nastavil:
export PATH=/ten/adresar/s/qmake/:$PATH
zkontrolovat nastaveni te promenne muzes treba takto:
echo $PATH
coz by ti melo vypsat vsechny adresare, ktere ta promenna obsahuje, vcetne toho noveho. dalsi kontrolou je znovu spustit:
which qmake
proste zkus to co jsem tu popsal a napis, jak to dopadlo - uvidime, co bude dal.
nevim, jak se ten balicek bude jmenovat v mandraku, ale zkus najit (a nainstalovat) neco jako 'libbz2-dev' - a pokud nemas v systemu ani 'libbz2', tak i to.
Tiskni
Sdílej: