abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý článek

    Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 00:22 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:11 | Nová verze

    Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | IT novinky

    Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 5
    včera 12:00 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 2
    včera 04:00 | IT novinky

    Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.5. 21:55 | IT novinky

    1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    22.5. 21:33 | IT novinky

    8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.5. 13:22 | Upozornění

    Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (58%)
     (28%)
     (6%)
     (3%)
     (0%)
     (0%)
     (5%)
    Celkem 98 hlasů
     Komentářů: 6, poslední 22.5. 14:43
    Rozcestník

    Dotaz: HA Cluster - heartbeat/pacemaker/corosync ?

    17.9.2010 01:03 VSi | skóre: 28
    HA Cluster - heartbeat/pacemaker/corosync ?
    Přečteno: 2282×
    Chystám se realizovat High Available cluster na linuxu. Jde mi jen o Xen virtuální servery - aby se spustily na záložním fyzickém stroji, pokud ten hlavní spadne. Replikaci dat bude řešit DRBD, což si ale Xen obhospodařuje sám, a cluster manager o tom nic nemusí vědět.

    V této oblasti evidentně proběhly značné změny, a různá HOWTO z různých období zmiňují pojmy: heartbeat, CRM, pacemaker, OCF, corosync, OpenAIS. Obvykle jsou starší kompletní návody už nepoužitelné. Celé to je pro moje potřeby asi až příliš komplexní, ale smířil jsem se s tím, že se v tom budu muset zorientovat.

    Jak jsem po dlouhém studiu, převážně na http://www.clusterlabs.org, pochopil aktuální situaci: Základem je pacemaker (dříve CRM), kde se konfigurují hlídané služby (v mém případě jen Xen). Ten ale neřeší komunikaci uzlů mezi sebou, na to je potřeba buď heartbeat (starší, méně perspektivní?) nebo Corosync (což je fork projektu OpenAIS). Do toho existuje dokumentace na http://linux-ha.org/doc/index.html, která se týká převážně nástroje heartbeat, ale zmíněné jsou i Resource Agents, což zase spadá pod pacemaker. Chci to udělat co nejjednodušším způsobem, protože půjde jen o 2 stroje a triviální hlídání několika Xen VM. Na fyzických strojích bude Debian squeeze.

    Pochopil jsem to správně? Je lepší využít heartbeat nebo Corosync? Nebo je možné to řešit ještě jinak, lépe? Budu rád za jakýkoliv komentář

    Odpovědi

    17.9.2010 13:21 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HA Cluster - heartbeat/pacemaker/corosync ?
    Také se připojím k tazateli s prosbou o zkušenosti.
    frEon avatar 17.9.2010 13:55 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HA Cluster - heartbeat/pacemaker/corosync ?
    ahoj, neco malo k polmum (zjednodusene). crm je vrstva, ktera vi, kde co ma bezet, dokaze se dozvedet v jakem je to stavu a pripadne zajistit aby se stala nejaka akce (napr. nekde neco vypnout a jinde zapnout). Drive byl tento kus softwaru soucasti projektu heartbeat ( http://linux-ha.org ). Crm se pak oddelilo od heartbeatu a prejmenovano na Pacemaker. A je vyvyjeno jako samostatny projekt. Vyhodou je, ze pacemaker funguje nejenom pod heartbeatem Duvod, proc se dokumentace na linux-ha zameruje i na crm (a s nim souvisejici soucasti hb) je pak zrejmy. Nedoporucuju podle ni postupovat pri nastavovani pacemakeru, ale pouzit dokumentaci, ktera je na clusterlabs (dost dobry pdfka tam maj).

    Resource agent je program (vetsinou skript), ktery umi zjistit stav, pripadne vypnout/zapnout, povysit na mastera (a naopak) atp. nejaky konkretni sluzby. Tyhle skripty najdes v /usr/lib/ocf/resource.d/provider/*. Pokud se v nich chces vrtat, doporucuju nejdriv prozkoumat /usr/lib/ocf/resource.d/pacemaker/Dummy, ten nedela nic uzitecneho, ale implementuje jednoduchy 2 stavovy (a funkcni) resourceagent, takze je idealni na prvnotni seznameni.

    Ocf je standart, ktery definuje jak se ma takovy resource agent navenek chovat (navratove hodnoty, povinne metody, atp) + par uzitecnych funkci.

    Tak nejak jsi to vlastne napsal i ty, takze jsi to pochopil spravne.

    S OpenAIS/Corosync nemam zkusenost, pouzivam, vsude kde to je treba, Heartbeat a fuguje to. Nicmene, doslechl jsem se, ze redhat zacina uprednostnovat OpenAis pred heartbeatem, takze je pravdepodobne, ze casem bude vyhodnejsi pouzivat ten (nebo uz snad je?).
    Talking about music is like dancing to architecture.
    17.9.2010 15:45 pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HA Cluster - heartbeat/pacemaker/corosync ?
    Doporucil bych co se tyce zakladniho pochopeni jak to funguje atd. plus odkazy, ktere vas nasmeruji dal nektery z IBM redbooku: napr. zde
    Me k pochopeni problematiky hodne pomohl Achieving High Availability on Linux for System z with Linux-HA Release 2
    Je to sice pro system z, ale principy jsou v podstate stejne. Jsou zde i konkretni scenare (Apache, DNS, NFS atd.)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.