Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Clonezilla - Jak vytvořit přesný obraz disku (na bitové úrovni)?
To je:
A) Když vyjmu disk a vložím nově koupený o stejné či větší velikosti, aby se přesně obnovil (i s různými utajovanými/nezobrazovanými) oblastmi (zavaděče, oblasti Windows 7, ...).
Umí to Clonezilla?
B) Chci nabootovat PC z CD Clonezilla a uložit obraz disku přímo (on the flight) zálohu na USB-flash.
Asi nejlépe, aby Clonezilla uměla vynechat "prázdné oblasti" (to prý umí) a provedla kompresi dat.
Ve kterém kroku se to nastaví? Je někde popis? V manuálu jsem to tak přesně řečeno neobjevil. Máte někdo zkušenost?
C) Vejde se například nově nainstalované dual-boot Ubuntu + Windows 7 na 8GB či 16GB USB-flash (vynechané prázdné oblasti disku a komprese dat)?
Norton Ghost (údajně neumí již obnovit Windows 7) vměstnal Windows XP + Ubuntu na 1 a půl DVD (tj. asi 6GB).
Přečetl jsem si na
Linux v příkazech - dd
a chybí mi nebo jsem přehlídnul možnost komprese a vynechání "prázdných" oblastí na disku.
Originál disk má 500GB a někde je na něm "nezobrazovaný" instalační soubor MS-Windows 7 Home, který si chci zálohovat a archivovat. Byl v ceně notebooku a tak je škoda ho jen tak smazat.
Protože notebook má jen jednu DVD mechaniku a USB vstupy, tak má představa je z nabootovaného Clonezilla-CD přímo vytvořit zálohu na USB-flash disk.
dd je dataduplikator tj jak bylo napsáno pro bitove kopirovani souboru. Protoze zarizeni typu disk je reprezentovano take souborem napr /dev/sda je jeho bitovy obraz mozno prenest na jiny disk nebo zapsat do souboru. Pokud by bylo potreba komprese je to mozne pomoci gzip nebo jineho filtru vpodstate asi takto. " dd if=/dev/sda |gip -6 > disk.img" kde if znamena input file a cesta k nemu . je mozno to udelat take bez komprese a to nasledovne: "dd if=/dev/sda of=/media/disk.img" of necekane znamena output file . podobnym zpusobem provedete kopii 1:1 na jiny disk jen misto /media/atakdale napisete cestu k druhemu disku. Snad vam tato informace pomohlaPřečetl jsem si na
Linux v příkazech - dd
a chybí mi nebo jsem přehlídnul možnost komprese a vynechání "prázdných" oblastí na disku.Originál disk má 500GB a někde je na něm "nezobrazovaný" instalační soubor MS-Windows 7 Home, který si chci zálohovat a archivovat. Byl v ceně notebooku a tak je škoda ho jen tak smazat.
Protože notebook má jen jednu DVD mechaniku a USB vstupy, tak má představa je z nabootovaného Clonezilla-CD přímo vytvořit zálohu na USB-flash disk.
/dev/sda
pak to zahrnuje i MBR a partition table, nebo jen jednotlivé oddíly např /dev/sda1
.
Norton Ghost - to byl opravdu ve své době šperk v SW. Symantec svou akvizicí ten Ghost pohřbil. Byl jednoduchý na obsluhu a jednoznačný v ovládání. A hlavně excelentně cokoliv obnovil.
Všichni nástupci (i placení Acronis, ....) jsou komplikovaní, musí se instalovat, zažerou se do systému, .. no bída.
Clonezilla je zadara, ale zůstala stát před cílem (dle mne úmyslně). Kdyby dotáhli, co se už dlouho očekává, že lze zapisovat na více DVD, tak je skvjeeelá/ý.
...na cílovem místě clonezila vytváří obraz dělený po 2GB kouscích takže jistě by nebyl problém po 2 kouscích přestat a nechat vyměnit DVD..
Na oficiálních stránkách se o tom nezmiňují a dokonce popírají. Takže pro mne novinka.
Ghost byl jednoduchý v tom, že se nabootoval z diskety či USB-flash. Vybralo se - zapiš na boot-ovatelná DVDs - a jel. Výhodné pro archivování. Obnova pak byla jen nabootovat první DVD a pak krmit případnými dalšími DVD. Disky mohly být původní, nebo větší či menší (samozřejmě s dostatečnou kapacitou).
Tiskni
Sdílej: