Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Clonezilla - Jak vytvořit přesný obraz disku (na bitové úrovni)?
To je:
A) Když vyjmu disk a vložím nově koupený o stejné či větší velikosti, aby se přesně obnovil (i s různými utajovanými/nezobrazovanými) oblastmi (zavaděče, oblasti Windows 7, ...).
Umí to Clonezilla?
B) Chci nabootovat PC z CD Clonezilla a uložit obraz disku přímo (on the flight) zálohu na USB-flash.
Asi nejlépe, aby Clonezilla uměla vynechat "prázdné oblasti" (to prý umí) a provedla kompresi dat.
Ve kterém kroku se to nastaví? Je někde popis? V manuálu jsem to tak přesně řečeno neobjevil. Máte někdo zkušenost?
C) Vejde se například nově nainstalované dual-boot Ubuntu + Windows 7 na 8GB či 16GB USB-flash (vynechané prázdné oblasti disku a komprese dat)?
Norton Ghost (údajně neumí již obnovit Windows 7) vměstnal Windows XP + Ubuntu na 1 a půl DVD (tj. asi 6GB).
Přečetl jsem si na
Linux v příkazech - dd
a chybí mi nebo jsem přehlídnul možnost komprese a vynechání "prázdných" oblastí na disku.
Originál disk má 500GB a někde je na něm "nezobrazovaný" instalační soubor MS-Windows 7 Home, který si chci zálohovat a archivovat. Byl v ceně notebooku a tak je škoda ho jen tak smazat.
Protože notebook má jen jednu DVD mechaniku a USB vstupy, tak má představa je z nabootovaného Clonezilla-CD přímo vytvořit zálohu na USB-flash disk.
dd je dataduplikator tj jak bylo napsáno pro bitove kopirovani souboru. Protoze zarizeni typu disk je reprezentovano take souborem napr /dev/sda je jeho bitovy obraz mozno prenest na jiny disk nebo zapsat do souboru. Pokud by bylo potreba komprese je to mozne pomoci gzip nebo jineho filtru vpodstate asi takto. " dd if=/dev/sda |gip -6 > disk.img" kde if znamena input file a cesta k nemu . je mozno to udelat take bez komprese a to nasledovne: "dd if=/dev/sda of=/media/disk.img" of necekane znamena output file . podobnym zpusobem provedete kopii 1:1 na jiny disk jen misto /media/atakdale napisete cestu k druhemu disku. Snad vam tato informace pomohlaPřečetl jsem si na
Linux v příkazech - dd
a chybí mi nebo jsem přehlídnul možnost komprese a vynechání "prázdných" oblastí na disku.Originál disk má 500GB a někde je na něm "nezobrazovaný" instalační soubor MS-Windows 7 Home, který si chci zálohovat a archivovat. Byl v ceně notebooku a tak je škoda ho jen tak smazat.
Protože notebook má jen jednu DVD mechaniku a USB vstupy, tak má představa je z nabootovaného Clonezilla-CD přímo vytvořit zálohu na USB-flash disk.
/dev/sda
pak to zahrnuje i MBR a partition table, nebo jen jednotlivé oddíly např /dev/sda1
.
Norton Ghost - to byl opravdu ve své době šperk v SW. Symantec svou akvizicí ten Ghost pohřbil. Byl jednoduchý na obsluhu a jednoznačný v ovládání. A hlavně excelentně cokoliv obnovil.
Všichni nástupci (i placení Acronis, ....) jsou komplikovaní, musí se instalovat, zažerou se do systému, .. no bída.
Clonezilla je zadara, ale zůstala stát před cílem (dle mne úmyslně). Kdyby dotáhli, co se už dlouho očekává, že lze zapisovat na více DVD, tak je skvjeeelá/ý.
...na cílovem místě clonezila vytváří obraz dělený po 2GB kouscích takže jistě by nebyl problém po 2 kouscích přestat a nechat vyměnit DVD..
Na oficiálních stránkách se o tom nezmiňují a dokonce popírají. Takže pro mne novinka.
Ghost byl jednoduchý v tom, že se nabootoval z diskety či USB-flash. Vybralo se - zapiš na boot-ovatelná DVDs - a jel. Výhodné pro archivování. Obnova pak byla jen nabootovat první DVD a pak krmit případnými dalšími DVD. Disky mohly být původní, nebo větší či menší (samozřejmě s dostatečnou kapacitou).
Tiskni
Sdílej: