Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
pkgsend -s file:///cesta_k_Vasi_repositori create-repositori \ --set-property publisher.prefix=jmeno_Vaseho_publisheraNo a do toho můžete poslat balíky ze zdroje:
pkgrecv [-s src_uri] \ -d file:///cesta_k_Vasi_repositori \ fmri_balicku_nebo_vzor_hledaniNejsem si jistý, jestli na cílovém stroji jde přímo:
pkg set-publisher -g file:///cesta_k_Vasi_repositori \ jmeno_Vaseho_publisheraNebo je nutné si místně spustit balíkovací server a ten přidat:
/usr/lib/pkg.depotd -d /cesta_k_Vasi_repositori\ -p Vase_cislo_portu \ --readonly \ --writable-root /cesta_k_docasnemu_adresari_s_pravem_zapisu pkg set-publisher -g localhost:Vase_cislo_portu\ jmeno_Vaseho_publisheraAle to už snadno vyzkoušíte.
pkgsend -s file:///cesta_k_Vasi_repositori create-repositori \ --set-property publisher.prefix=jmeno_Vaseho_publisheraVytvori noveho vydavatele v dane mistni ceste. To je nezbytny predpoklad, abychom ty baliky ze site meli kam prenest, protoze IPS nic takoveho jako sam o sobe existujici balik nezna a to, co tradicne nazyvame balikem je vlastne souborem dat (soubory, akce) vedenych v repozitori pod spolecnym identifikatorem (FMRI).
pkgrecv
, pak umi stahnout vybrane baliky z jedne repozitore (-s
) a publikovat je v repozitori jine (-d
).
Ty kroky, jejichz nutnost muze zalezet na verzi pouziteho pkg. Pak bud pouze na cilovem pocitaci pridaji noveho vydavatele z mistniho uloziste v pripade prvem. A v tom druhem spusti se zdroji na danem miste lokalni instanci balickovaciho "serveru", ktery bude tato data obsluhovat pres HTTP a nasledne pridame vydavatele, ktery tento pristup vyuziva.
Tiskni
Sdílej: