Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,742 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 165 místo. Karolina, GPU partition klesla na 195. místo a Karolina, CPU partition na 421. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Oficiálně byl vydán Android 16. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Byla vydána nová verze 14.3 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
CSIRT.CZ upozorňuje, že na základě rozhodnutí federálního soudu ve Spojených státech budou veškeré konverzace uživatelů s ChatGPT uchovávány. Včetně těch smazaných.
Ač semestr ve škole právě končí, bastlíři ze studentského klubu Silicon Hill neodpočívají a opět se jako každý měsíc hlásí s pravidelným bastlířským setkáním Virtuální Bastlírna, kde si můžete s ostatními techniky popovídat jako u piva o novinkách, o elektronice, softwaru, vědě, technice obecně, ale také o bizarních tématech, která se za poslední měsíc na internetu vyskytla.
Z novinek za zmínku stojí Maker Faire, kde Pájeníčko předvedlo … více »Na WWDC25 byl představen balíček Containerization a nástroj container pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS. Jedná se o open source software pod licencí Apache 2.0 napsaný v programovacím jazyce Swift.
Do 16. června do 19:00 běží na Steamu přehlídka nadcházejících her Festival Steam Next | červen 2025 doplněná demoverzemi, přenosy a dalšími aktivitami. Demoverze lze hrát zdarma.
Apple na své vývojářské konferenci WWDC25 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek: designový materiál Liquid Glass, iOS 26, iPadOS 26, macOS Tahoe 26, watchOS 26, visionOS 26, tvOS 26, nové funkce Apple Intelligence, …
Organizátoři konference LinuxDays 2025, jež proběhne o víkendu 4. a 5. října 2025 v Praze na FIT ČVUT, spustili přihlašování přednášek (do 31. srpna) a sběr námětů na zlepšení.
Po roce byla vydána nová stabilní verze 25.6.0 svobodného multiplatformního multimediálního přehrávače SMPlayer (Wikipedie).
Zdravím, rád bych udělal funkci mount a zpřístupnil si soubory z Windowsů(windows seven).
Windows jsou naistalované na disku "C", netbook má jen jeden oddíl souborů NTFS (C:/)
Distro: System Recovery (Linux Gentoo) spouštěné z USB Flashdisku na netbooku jako root napíši
ntfs-3g /dev/sda1 /mnt/windows -o force
cd /mnt/windows/Windows
ls
mám tu soubory jako BOOT, ACER ... ale ne složku system32 ani windows :(
ls -l /dev/sd*
mkdir /mnt/windows mount -t ntfs-3g /dev/sda1 /mnt/windows -o force cd /mnt/windows/Windows lsNN
Pokial vidis subory ako BOOT, ACER atd, tak sa ti pradepodobne podarilo naozaj namountovat prvu particiu na prvom disku(/dev/sda1), co je co je skryta recovery particia vyrobcu notebooku. Tvoj Windows disk, teda C: sa bude pravdepodobne nachadzat na /dev/sda2, takze pouzijes ten isty prikaz len s tym ze si budes mountovat /dev/sda2 do napriklad /mnt/windows.
Tiskni
Sdílej: