Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Řešení dotazu:
presne udev je decaprated nastavba nad halem ... a instalovat hal bych uz nedoporucoval .... vse uz jede vicemene bez nej .. vcetne kde od 4.6 rady , xorg-server od 1.8 , a pulse s halem pouze blblo ...
Vím, že je to dost drsné co píšu, taky to neplatí jen pro tebe, ale uvědom si, někdo
když s něčím začíná a hledá převážně něco v Češtině, narazí na takové blbosti, které
si uloží do hlavy a pak těžko chápe souvislosti jak to či ono vlastně funguje.
jakoby nadstavba na UDEV
Snažil jsem se na to přijít, čtením z projektů na freedesktop.org ale je
to psaný pro programátory, takže širší souvislosti nevím, bohužel.
Vlastně jsem to jen četl abych alespoň porozumél kde co musím nakonfigurovat,
abych jen neopisoval něco z nějakých wiki, kvůli tomu že to tam autorovi to takhle funguje.
No pěkně to tam je vysvětleno v tom odkaze, asi odborník.
Proč tedy v tom nenapíšeš odkud si čerpal, když si pamatuješ zdroj?
Vůbec mi na to nemusíš odpovídat, věřím že chápeš co jsem tím chtěl říct...
Už jsem říkal že to nebylo přímo mířený je na tebe, tak si to tolik neber!
Neznám tě, reaguji jen na to co si napsal jako tvrzení.
Uvědomuji si že to lidi dělají z dobré vůle, ale někdy to může spíše uškodit.
HAL je pomalý molochV /usr/share/doc/hal/NEWS je to vysvětleno přímo vývojářem
Tiskni
Sdílej: