Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Pro git existuje výborná kniha Pro Git od Scotta ChaconaPro Hg je zase výborná Mercurial: The Definitive Guide od Bryana O'Sullivana, případně web Hg Init Joela Spolskeho.
git, protože ho vyvíjeli lidé, kteří měli zkušenosti se spoustou verzovacích systémů (včetně Mercurialu)na tom je zajímavé, že oba tyto systémy měly první verzi v dubnu 2005
Nejspíš myslel Monotone.git, protože ho vyvíjeli lidé, kteří měli zkušenosti se spoustou verzovacích systémů (včetně Mercurialu)na tom je zajímavé, že oba tyto systémy měly první verzi v dubnu 2005(dokonce myslím, že Mercurial o pár dní později)
Čo sa týka "enterprise deploymentu", je na tom git zúfalo zle. Existuje v podstate jediný použiteľný systém na správu účtov, založený na SSH kľúčoch (gitosis), na ktorý existujú nejaké rozšírenia.jj, to je docela nevýhoda – oproti tomu mercurial ti můžu snadno zaintegrovat do libovolného systému správy uživatelů
Či sa to niekomu páči alebo nie, git je fakticky linux-only systém, a mimo *nix systémov narazíte skôr či neskôr na také či onaké problémy.Hlavně dřív, teď už to „jakž takž“ funguje.
K cemu je lepsi GUI pro uzivatele?GUI je pro širší nasazení prakticky nutnost. Vývojáři samozřejmě vystačí s CLI (stačí aby byli jenom trošku motivovaní), ale typicky do projektů zasahují i nevývojáři, například CSS kodéři (HTML je o málo složitější příklad). Pokud takoví nemůžou používat správu verzí a posílají výsledky výhradně mailem, je všechno OK, ale vývojář, který se stará o začleňování, je zbytečná útrata navíc. U menších projektů se naopak chce často o začleňování starat šéf, který má jen základní technické dovednosti a GUI mu výrazně ulehčí (a často vůbec umožní) práci. Jinak grafický git jsem instaloval do všech tří nejběžnějších systémů. Určitá omezení tam byla, ale při dostatečně nových verzích grafických nástrojů (různých pro různé platformy), šlo dosáhnout spokojenosti zůčastněných.
gitk
a pripadny annotate v IDE, ked "nieco smrdi", aby clovek vedel, koho sa ma opytat. Moja osobna skusenost je, ze praca s repozitarom ci pracovnou kopiou skor ci neskor sposobi maler.
A osobne neznasam pravidelne sa opakujuce vykriky kolegov cez cely project room: "Co znamena velke G v statuse SVN?" Pritom odpoved je nie dalej ako
svn status --help
Tiskni
Sdílej: