Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
VLC streamovat do sítě ve formátu kompatibilním s TV Samsung (Panasonic, etc.) ?Ty televize obvykle out-of-the-box umí ze sítě zobrazovat video jen přes DLNA. Už jsem taky hledal, jestli jde přes DLNA pouštět realtime stream, ale moc jsem neuspěl. Našel jsem jen jeden obskurní projekt, který to řešil snad přes FUSE - vytvořil nějaký virtuální filesystem, protože DLNA počítá jen se soubory. TV s upraveným firmwarem (Samsungy vyšších řad - http://www.samygo.tv/) by asi nebyl problém přesvědčit k přehrávání běžného HTTP / RTP stremu, co produkuje VLC. Co se týče zachytávání HDMI, to mě taky zajímá. I když hlavně jako cesta k odstraňování HDCP, až přijdou třeba satelitní přijímače se "secure sillicon". Našel jsem asi 3 karty, které v rozumné ceně HDMI vstup mají. U některých byla deklarována podpora Linuxu. Co se týče HDCP, tak jedna verze softwaru pro Win k jedné z těch karet (teď to nemůžu najít, byla to PCIe karta asi za 150 USD) obsahovala zajímavou chybu - umozňovala náhled HDCP obsahu, a záznam byl blokován až v té aplikaci. Stačilo aplikaci v režimu náhledu nějak shodit, a dál šel nahrávat HDCP obsah přes jiný program. Že by pro linux existoval nějaký hotový anti-hdcp filtr, to nevím. I když vzhledem k úniku master-key by to asi realizovat šlo.
Takže ty TV to nativně s originálním FW asi nevezmou?Moc šancí bych tomu nedával. Co jsem zatím viděl, tak ten firmware umí obvykle DLNA a přehrávání z mass storage z USB. Ty lepší Samsungy s internetem snad měly možnost uživatelské tvorby nějakých widgetů, kam se video dalo dostat. Ale obecně bych na to nespoléhal.
Toto by mělo být řešení právě pro satelitní HD TV. Prakticky jen pro její šíření po bytě / domě přes strukturovanou kabeláž. TV běžně umí (DVB-T, DVB-S) DVB-C, to asi od VLC chtít nemohu (?)
DVB-?
je jen transport, v něm jsou MPEG2 nebo MPEG4 toky. Ty VLC generovat umí, ale jaksi není úplně běžné / levné zařízení, co je namoduluje na DVB-T/C.
Bylo by možné protáhnout to skrz Linux zašifrované z HDMI do sítě tak, že by to dešifrovala až ta běžná TV?Řekl bych, že originální SW jakékoliv televize takovou funkci nebude mít. A celkově mi to přijde jako nesmysl, ta funkce HDCP dekodéru bude hodně spjata s HDMI vstupem, pravděpodobně v jednom čipu. Existují ale převodníky a rozbočovače HDMI na strukturovanou kabeláž (UTP). Asi budete ale chtít spíš něco na způsob IPTV, ale bez set-top-boxu, aby to přehrávala přímo TV. Technicky to je dobrá myšlenka, ale originální SW těch televizí s tím nepočítá.
DVB-? je jen transport, v něm jsou MPEG2 nebo MPEG4 toky. Ty VLC generovat umí, ale jaksi není úplně běžné / levné zařízení, co je namoduluje na DVB-T/C.Možná mi to začíná pomalu docházet, vím, že to vysílání jsou jen digitální data, takže jsem automaticky předpokládal, že půjdou přenášet po TCP/IP.
Bylo by možné protáhnout to skrz Linux zašifrované z HDMI do sítě tak, že by to dešifrovala až ta běžná TV? Řekl bych, že originální SW jakékoliv televize takovou funkci nebude mít. A celkově mi to přijde jako nesmysl, ta funkce HDCP dekodéru bude hodně spjata s HDMI vstupem, pravděpodobně v jednom čipu. Existují ale převodníky a rozbočovače HDMI na strukturovanou kabeláž (UTP). Asi budete ale chtít spíš něco na způsob IPTV, ale bez set-top-boxu, aby to přehrávala přímo TV. Technicky to je dobrá myšlenka, ale originální SW těch televizí s tím nepočítá.Ano, vlastně by to měla být IPTV po místní LAN. Překvapuje mne, že něco z mého pohledu tak logického, ty TV neumí. Je tedy každopádně potřeba použít ještě nějaký set-top-box. Díky
Takže přepínání programů (multicastových skupin) není nijak standardizované, je to napsané na míru každému řešení IPTV. Předpokládám tedy, že ani IPTV jako taková není standardizovaná ...Přepínání programů z pohledu síťového je dá se říct standardizováno. Výrobce by tam mohl dát rozhraní, kde se přes dálkový ovladač naťuká URL streamu. Nebo půjde nadefinovat nějaký seznam URL streamů. Jen by to skoro nikdo nepoužíval. Protože IPTV vždy poskytuje nějaký operátor, a ten chce vždy využít možnosti které to nabízí navíc oproti prostému seznamu programů. Middleware je zjednodušeně ta hezká grafika okolo přepínání programů. Hlavně správa ze strany provozovatele sítě - při přidání nového programu se to projeví hned všem atd. Může tam být grafické rozhraní pro ovládání nějaké PVR služby, provozovatel může na obrazovku posílat zprávy (že člověk nezaplatil, že bude nějaké změna apod.). A na tohle celé jednotný standard nění.
standard(bastl) s nějakým druhem streamingu počítá, ale moc bych si naděje nedělal. Aspoň u Samsungů (nezávisle na modelu) je to implementováno jako knihovna souborů, takže by to maximálně šlo ochcat tak, že by se do nějakého souboru skrze ffserver pouštěl live feed, ale skutečně to není moc pohodlné. Samozřejmě nacpat na kanál třeba přihlášení k nějaké muticastové skupině nebo v nejhorším případě nějaká URL není z technického hlediska žádný problém, ale holt budeme muset počkat až se výrobcové televizí vyspí dorůžova a tuto funkci laskavě implementují. Jedinou možností jsou tak nějaké ty set-top-boxy a nebo hackování (aspoň Samsungy používají Linux a nějaké GNU nástroje).
Vím, že přes to jdou přehrávat on-line TV, ale jen internetové.Jo? Aspoň Samsung nedovoluje ani to a jediné co umí přehrávat je YouTube a to ještě skrze jejich Widget Bastl Technology™. Jinak
ale jen internetové on-line TV, to je zas co? Nějaký nový Termitus Technicus? Protože aspoň v oblasti streamování, AFAIK, nic takového definováno není.
měl jsem za to, že bude stačit zdroj HD vysílání a VLCAni to není tak jednoduché.
nečekal jsem, že TV nejsou na příjem po síti připravené.No nejsou. Jinak by už na tom skoro každý vydělával. Ono v podstatě to s ničím není až tak radostné a zatím úplně nejspolehlivější varianta je obyč PC.
tak si muze nacpat ten multiplex k prasknuti (tedy potud co zvladne prijimat TV). To by me zajimalo, kolik by slo tim jednim DVB-T multiplexem protlacit najednou kanalu :)Viz http://en.wikipedia.org/wiki/DVB-T je tam tabulka. V závislosti na nastavení ochranných mechanismů a modulace je daná pevná kapacita v Mb/s. Záleží na jaký bitrate se budou ty kanály kódovat resp. jak nízký je člověk ochoten snést. U MPEG-4 v SD rozlišení je rozumé podle mě tak 1.5 - 2 Mb/s. DVB-C nabízí kapacity ještě vyšší, ale to zas zdaleka každá TV nemá. Nakonec do toho kabelu se těch multiplexů vejde fakt hodně, takže to je jen otázka počtu modulátorů.
Idealni zarizeni pro bytovku -> 1 satelitni antena, nekolik satelitnich prijimacu a pak par tehle vysilacu.Na to se prodávají a běžně montují hotová zařízení. Potíž je, že ty DVB-S programy mají obvykle variabilní bitrate sdílený v rámci jednoho transpondéru. Kapacita DVB-T muxu je konstantní, takže se musí udělat rezerva a stejně to není jisté.
Tiskni
Sdílej: