Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Ahoj,
mam 3x mikrotik, kazdy ma dva eth porty, pripojil jsem je vsechny do switche pres jeden port a druhy je pouzit pro samostatnout sit.
R1 - 192.168.1.0/24 : eth2 , 10.0.0.1/24 : eth1
R2 - 192.168.2.0/24 : eth2, 10.0.0.2/24 : eth1
R3 - 192.168.3.0/24 : eth2, 10.0.0.2/24 : eth1
Routery se navzajem vidi, pouzivaji paterni spojivaci sit 10.0.0.0/24, na kazdem routeru jsem nakonfiguroval OSPF jako backbone id: 0.0.0.0, pridal instance, area, network 10.0.0.0/24, interface (nastavil md5 a klic), povolil redistribuce static+connected routes.
Toto vse maka, routery se vidi s ospf jede, jen mi je zahadou, ze kdyz zapnu redistribuce-other-ospf tak nemam v routovacich tabulkacha duplicitni zaznamy, ze dana sit je dostupna pres nap.r1 a r2 (ten by mel mit horsi metriku), tedy aby routery redistribubvaly i routy naucene z ospf, abych mohl mit alternativni cestu do site, kdyz to prime spojeni nahodou umre, co delam blbe?
Řešení dotazu:
Diky za vycerpavajici popis, presto mi vrta hlavou proc se OSPF nenauci i alternativni cestu k cili pres druhy router, samozdrejme pouzivat ji defaultne nebude jelikoz ta alternativni trasa bude mit horsi metriku (pripocita se k ni cena trasy k router ktery cestu).
Mozna je problem v tom zapojeni, routery jsou pripojene k sobe jednim rozhranim pres switch, takze to nejsou zadne alternativni trasy, jelikoz se vsichni vidi, aby to fungovalo jak rikam asi bych musel routery zapojit mezi sebou do trojuhelniku, kazdy by mel tedy jedno rozhrani k sousedoi.
Diky za vycerpavajici popis, presto mi vrta hlavou proc se OSPF nenauci i alternativni cestu k cili pres druhy router,Protoze OSPF (narozdil od RIP nebo BGP) se neuci cesty, ale topologii site. Kazdy router v ramci OSPF zna kompletni topologii, takze si vzdy spocita tu nejkratsi (a kdyz dojde k nejakemu vypadku, tak proste upravi topologii a prepocita cesty).
Tiskni
Sdílej: