Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
/ - /home - unalocated - /var/vm - swapTohle rozdeleni je proto, ze nedokazu dopredu rict kolik mista budu potrebovat pro /home a kolik pro virt. stroje /var/vm. V budoucnu je budu potrebovat zvetsit - jen nevim, ktery a o kolik. Proto jsem mezi tyto dva oddily umistil unalocated space - je to z duvodu aby se ty dva mely "kam rozsirovat".
Řešení dotazu:
I když se Softwarový RAID a Logical Volume Manager (LVM)
často spojují s velkými servery vybavenými desítkami disků,
s úspěchem je můžeme použít také v domacích počítačích vybavených
dvěma či třemi pevnými disky.
/usr
pro instalaci dalších programů.
/tmp
, /srv
a /var
by mi nevadily na jednom oddílu, ale nechtěl jsem je mít v kořenovém. Symbolické linky jsem dělat nechtěl./home
jsem chtěl mít také zvlášť.
/
, /usr
, /tmp
a /var
. Ostatní oddíly jsem jenom připojil.
Snapshoty sice nepoužívám, ale v případě virtuálních strojů by mohly být docela užitečné. Ušetří se tím dost místa.
Tak tohle můžu udělat i bez LVM.A teď zvětši prostor pro Gentoo nebo Domov na 40 GB. Hodně štěstí.
Přiliž nechápu tendence vyrábět na osobním počítači hodně oddílů.U mě:
Pvíce oddílů má smysl tehdy, pokud je riziko, že někde může nastat nekontrolovaná expaze objemu dat a zahltí se oddíl.Nejde o zaplnění ale o fragmentaci systémového oddílu, především tak aby docházelo co nejméně k posouvání hlaviček nad plotnami, s tím souvisí odezva ale i zbytečné hřátí při vyšší zátěži.
Adresáře/tmp
,/srv
a/var
by mi nevadily na jednom oddílu, ale nechtěl jsem je mít v kořenovém. Symbolické linky jsem dělat nechtěl.
Když nechcete nebo nemůžete použít symbolický link, lze to řešit např. pomocí "mount --bind
".
/srv/www
na /home/www
, jak jsem původně chtěl. Původní oddíl /srv
tím mohu zrušit a přidat k /home
.
1. Ty sektory se namapují na odpovídající části LV, takže výsledek samozřejmě záleží na tom, kam se trefí. Ale celkově bude riziko stejné jako bez LVM.
2. Určitá režie tam samozřejmě je, ale není příliš výrazná. Kdysi jsem viděl nějaké testy, IIRC to vycházelo nanejvýš do tří procent. Samozřejmě to bude záviset i na míře fragmentace (z kolika segmentů se bude LV skládat); pokud byste záměrně vytvořil hodně fragmentované mapování, bude to asi na výkonu znát, ale při normálním používání k něčemu takovému nedojde.
LVM má navíc i další výhody, např. vám výrazně usnadní práci v okamžiku, kdy budete potřebovat filesystém přestěhovat na nový disk.
Tiskni
Sdílej: