OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
Rok se s rokem sešel a zase jsem s tím bojoval. Nová verze gLabels sice vyšla, ale moje žádost vyslyšena nebyla. Je možné, že není tak jednoduché implementovat takovou funkci.
Letos jsem to zkusil jinak:
Odpočítal jsem si kolik se v gLabels zhruba vejde znaků na řádek a text nechal automaticky rozdělit ještě v Calcu do tří sloupečků (ze kterých pak vzniknout řádky). Někde to vyšlo jen do jednoho, jinde do dvou a v některých případech do všech tří. Pak jsem to ručně prošel a tam, kde to rozseklo slovo, upravil. Po té jsem vygeneroval PDF a prošel vizuálně, jak je to rozdělené a znovu upravil. Teď už to mám nachystané na další rok.
Nevíte, jestli lze jednoduše v Calcu text rozdělit na víc částí tak, aby se nerozdělil uprostřed slova?
Udělal jsem to přes LibreOffice Writer. Proužky mi vyšly na 9 stránek - vždy 2 x 7 proužků na stránku. Grafiku vyrobím jako jednu stránku opět 2 x 7 obrázků a budu ji tisknout z druhé strany. Holt vždy 9 proužků bude mít stejný obrázek.
Největší nepříjemnost byla s tím, co jsem očekával. Na proužky patří texty různých délek a je potřeba je vystředit i na výšku proužku.Pořešil jsem to tím, že jsem na proužek umístil jednu buňku tabulky a v tabulce je možné text vystředit i na výšku buňky.
Tiskni
Sdílej: