abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Slackware 10.1 na PI 100Mhz, 64 MB Ram, 512 MB hdd. (Siemens C5 Scénic)

    22.12.2011 10:52 Pavel David | skóre: 11
    Slackware 10.1 na PI 100Mhz, 64 MB Ram, 512 MB hdd. (Siemens C5 Scénic)
    Přečteno: 523×
    Ahoj,

    mám doma PI 100Mhz, 64 MB Ram, 512 MB hdd. (Siemens C5 Scénic), na který chci nainstalovat slackware 10.1. Swap mi na disku zabírá 64 MB, zbytek disku (444 MB) je na systém. Chci systém osekat na to nejnutnější pro běh nějakého grafického prostředí a nějakého internetového prohlížeče a ssh.

    V současnosti jsem na tom PC rozběhal fluxbox a jako prohlížeč stránek používám links. PC by mělo sloužit jako prohlížeč stránek v garáži. Díky malému disku na kterém je teď volných asi 600 kb bych potřeboval ubrat ještě nějaké nepotřebné aplikace.

    Mohl by jste mi prosím někdo pomoci se selekcí? Nevím, co vše ještě mohu vyházet aby byl systém funkční. v případě, že máte někdo lepší zkušenosti s jiným okenním managerem, tak sem s ním.

    Seznam instalovaných balíčků je zde. Díky.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    22.12.2011 11:13 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Slackware 10.1 na PI 100Mhz, 64 MB Ram, 512 MB hdd. (Siemens C5 Scénic)
    Neporadim ale pouzil bych nejaky jiz osekany a odladeny mini linux jako DSL.

    NN
    26.12.2011 18:52 Pavel David | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Slackware 10.1 na PI 100Mhz, 64 MB Ram, 512 MB hdd. (Siemens C5 Scénic)
    Ahoj, děkuji za typ. Dsl znám, ale z jistých důvodů tam potřebuji nasypat ten slackware! :-) Díky
    22.12.2011 11:17 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Slackware 10.1 na PI 100Mhz, 64 MB Ram, 512 MB hdd. (Siemens C5 Scénic)
    Vyhodit: a2ps, aalib, acpid, aspell, aspell-en, autofs, bind, db3, db31, db4, dcron, dhcp, diffutils, dnsmasq, genpower, gkrellm, glibc, glut, gnet, gnu-gs-fonts, gpm, gucharmap, inetd, iptables, iptraf, loadlin, lynx, mkinitrd (ak nepouzivas initrd), nail, ncftp, netpbm, netwatch, nmap, ntp, openssl, pcmcia-cs, pidentd, portmap, svgalib, syslinux, tcpdump, tcsh, traceroute, whois, windowmaker, wireless-tools, x11-devel, x11-docs, xfce, xfracting, xfsprogs, zsh

    Z tychto editorov si jeden vyber a ostatne vyhod: elvis-2.2_0-i486-2 joe-3.1-i486-1 vim-6.3.007-i486-1

    Inak najlepsie je to vyhodit cele a nainstalovat Windows 98, KernelEx a Operu...
    26.12.2011 18:56 Pavel David | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Slackware 10.1 na PI 100Mhz, 64 MB Ram, 512 MB hdd. (Siemens C5 Scénic)
    Ahoj, děkuji za nakopnutí bohužel, když jsem začal pomalinku odebírat balíček po balíčku přesně dle tvého seznamu a skončil jsem tak, že jsem se po rebootu nemohl přihlásit ani jako root! :-(

    Co se týče oken, tak ty tam nechci, proto si hraji s linuxem! :-)
    22.12.2011 11:57 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Slackware 10.1 na PI 100Mhz, 64 MB Ram, 512 MB hdd. (Siemens C5 Scénic)
    Použil bych 10 let starou distribuci. Ale jinak mě to připadá spíše zajímavé jako výzva než jako cokoliv praktického. Nějakou desku s Atomem, jedním GB paměti a 8GB flashkou jak disk pořídím do 2 000 a spotřebou je to zcela jinde.
    26.12.2011 18:58 Pavel David | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Slackware 10.1 na PI 100Mhz, 64 MB Ram, 512 MB hdd. (Siemens C5 Scénic)
    No řešení to je, ale chtěl bych to řešit s tím co mám. :-) V každém případě děkuji za komentář.
    MMMMMMMMM avatar 22.12.2011 13:36 MMMMMMMMM | skóre: 44 | blog: unstable | Valašsko :-)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Slackware 10.1 na PI 100Mhz, 64 MB Ram, 512 MB hdd. (Siemens C5 Scénic)
    Mám rád staré počítače. Ale v tomto případě bych raději vzal pár stokorun a koupil něco, co se jakštakš dá používat. http://pocitace.aukro.cz/jednoduchy-funkcni-pc-i2005480520.html

    Na chalupě mám PIII 600MHz, 384MB RAM, 20GB HDD s Win98 pro hraní starých her. Svého času jsem měl Celeron 266MHz a stačil.
    Řešení 1× (Pavel David (tazatel))
    Jendа avatar 22.12.2011 14:32 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Slackware 10.1 na PI 100Mhz, 64 MB Ram, 512 MB hdd. (Siemens C5 Scénic)
    Podívej se, kolik zabírají moduly jádra, a zvaž, že buď nějaké odstraníš, nebo si rovnou vyrobíš jádro na míru.
    22.12.2011 15:34 CET
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Slackware 10.1 na PI 100Mhz, 64 MB Ram, 512 MB hdd. (Siemens C5 Scénic)
    Na jednom HP thinclient jsem tuhle nacpal debian s Xkama, Fluxboxem, rdesktopem a iceweaselem. Cistej debian, instalace pouze TXT, pak jsem sam doinstalovat Xka, fluxbox, iceweasel, Xka to startuje z inittam, ale dal by se snad nahodit i xdm (gdm by chtel asi hodne navic).

    Ma to 512MB RAM, 512MB na disku, zadnej swap, /usr/share/doc, /usr/share/man, /usr/share/locale, /var/cache/apt a /var/lib/apt/lists je procisteny a primounteny jako tmpfs (kdyz se to zasvini, tak pri startu se to hned zase vycisti:-)), aplikace se instalovat daji. Asi by se dal pouzit i externi USB disk/flash na nejaky veci. Logy jsem nechal, ale stejne moc neberou. Slouzi to jako monitorovaci masina, ale browsdat se na tom da. Ale CPU to ma 1GHz. Jeden cas jsem doma mel AMD-K5 133MHz 48MB RAM a dalo se na tom v linuxu (tusim) 2.4 a ve windowmakeru delat. Ale to uz je tak 10 let:)
    22.12.2011 15:35 CET
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Slackware 10.1 na PI 100Mhz, 64 MB Ram, 512 MB hdd. (Siemens C5 Scénic)
    Jo, tak mimochodem, spis se to hodi jako thinclient - nahodit nejakej rdp nebo vnc client a zobrazovat spustene prostredi z nejakeho silnejsiho serveru.
    26.12.2011 19:01 Pavel David | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Slackware 10.1 na PI 100Mhz, 64 MB Ram, 512 MB hdd. (Siemens C5 Scénic)
    Také jsem nad tímto přemýšlel, ale bohužel mi právě odešla deska na mém serveru, tak že hledám něco na čtení pošty, jelikož deska brzy přijde. A šrotu mám doma již dost. :-) V každém případě děkuji moc za komentář.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.