Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Řešení dotazu:
opensuse - zkouseno, neprijde mi zrovna malo pametove narocny, taky mi prijde ze pri aktualizacich jeho balickovaci system neni zrovna "odolny"
XFCE a LXDE - zkouseno, pametove a rychlostne je to super, takze mi tam chybi jen automount USB(zkouseno pod *BSD) a nejaky jednoduchy woknoidni souborovy manazer, chybi mi tam klasicke chovani slozek/adresaru na plose(prijde mi to, ze to snad ani nejde).
Tak jeste mkrnu na ten clanek a uvidim, diky za rady, ale zada se, ze zatim muj problem moc neresi.
Důležité je zrušit AppArmor … to jsou naprosto zbytečné démony.
Není nad fundovanou radu. :-)
velmi malo RAM, doporucuji pridat, jinak to rovnou cele zahodit. Kazdopadne pokud opravdu je clovek sebevrah a chce mit tak malo RAM tak urcite nejake 32bit distro, a jako prostredi nejspis xfce nebo lxde, distro idealne arch nema defaultne zapnute zadne ptakoviny takze se do te RAM vlezes
+1
Díky za podněty vyřešeno následovně:
Ubuntu 10.11
Xfce4 - teda změna z defaultu, to je něco - asi příliš jednoduché, až složité
Thunar
automount funguje podle očekávání...
pametove nanarocne (zadne KDE4), s GUI tak max 200MB RAM
Ono to s tím KDE4 také není taková hrůza, jak se tvrdí - teď jsem zkusil kouknout na svůj netbook a na OpenSuSE 12.1 s (zdaleka ne čerstvě) naběhlým KDE4 (jen denepomukizovaným a deakonadizovaným) a jednou konsolí s třemi taby je spotřebováno 220 MB RAM a 35 MB RAM. Kdybych neměl 2 GB RAM a 4 GB swapu, tak bych nejspíš i teď byl pod vašimi 200 MB (po bootu a přihlášení skoro jistě).
Tiskni
Sdílej: