Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Řešení dotazu:
opensuse - zkouseno, neprijde mi zrovna malo pametove narocny, taky mi prijde ze pri aktualizacich jeho balickovaci system neni zrovna "odolny"
XFCE a LXDE - zkouseno, pametove a rychlostne je to super, takze mi tam chybi jen automount USB(zkouseno pod *BSD) a nejaky jednoduchy woknoidni souborovy manazer, chybi mi tam klasicke chovani slozek/adresaru na plose(prijde mi to, ze to snad ani nejde).
Tak jeste mkrnu na ten clanek a uvidim, diky za rady, ale zada se, ze zatim muj problem moc neresi.
Důležité je zrušit AppArmor … to jsou naprosto zbytečné démony.
Není nad fundovanou radu. :-)
velmi malo RAM, doporucuji pridat, jinak to rovnou cele zahodit. Kazdopadne pokud opravdu je clovek sebevrah a chce mit tak malo RAM tak urcite nejake 32bit distro, a jako prostredi nejspis xfce nebo lxde, distro idealne arch nema defaultne zapnute zadne ptakoviny takze se do te RAM vlezes
+1
Díky za podněty vyřešeno následovně:
Ubuntu 10.11
Xfce4 - teda změna z defaultu, to je něco - asi příliš jednoduché, až složité
Thunar
automount funguje podle očekávání...
pametove nanarocne (zadne KDE4), s GUI tak max 200MB RAM
Ono to s tím KDE4 také není taková hrůza, jak se tvrdí - teď jsem zkusil kouknout na svůj netbook a na OpenSuSE 12.1 s (zdaleka ne čerstvě) naběhlým KDE4 (jen denepomukizovaným a deakonadizovaným) a jednou konsolí s třemi taby je spotřebováno 220 MB RAM a 35 MB RAM. Kdybych neměl 2 GB RAM a 4 GB swapu, tak bych nejspíš i teď byl pod vašimi 200 MB (po bootu a přihlášení skoro jistě).
Tiskni
Sdílej: