Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Řešení dotazu:
opensuse - zkouseno, neprijde mi zrovna malo pametove narocny, taky mi prijde ze pri aktualizacich jeho balickovaci system neni zrovna "odolny"
XFCE a LXDE - zkouseno, pametove a rychlostne je to super, takze mi tam chybi jen automount USB(zkouseno pod *BSD) a nejaky jednoduchy woknoidni souborovy manazer, chybi mi tam klasicke chovani slozek/adresaru na plose(prijde mi to, ze to snad ani nejde).
Tak jeste mkrnu na ten clanek a uvidim, diky za rady, ale zada se, ze zatim muj problem moc neresi.
Důležité je zrušit AppArmor … to jsou naprosto zbytečné démony.
Není nad fundovanou radu. :-)
velmi malo RAM, doporucuji pridat, jinak to rovnou cele zahodit. Kazdopadne pokud opravdu je clovek sebevrah a chce mit tak malo RAM tak urcite nejake 32bit distro, a jako prostredi nejspis xfce nebo lxde, distro idealne arch nema defaultne zapnute zadne ptakoviny takze se do te RAM vlezes
+1
Díky za podněty vyřešeno následovně:
Ubuntu 10.11
Xfce4 - teda změna z defaultu, to je něco - asi příliš jednoduché, až složité
Thunar
automount funguje podle očekávání...
pametove nanarocne (zadne KDE4), s GUI tak max 200MB RAM
Ono to s tím KDE4 také není taková hrůza, jak se tvrdí - teď jsem zkusil kouknout na svůj netbook a na OpenSuSE 12.1 s (zdaleka ne čerstvě) naběhlým KDE4 (jen denepomukizovaným a deakonadizovaným) a jednou konsolí s třemi taby je spotřebováno 220 MB RAM a 35 MB RAM. Kdybych neměl 2 GB RAM a 4 GB swapu, tak bych nejspíš i teď byl pod vašimi 200 MB (po bootu a přihlášení skoro jistě).
Tiskni
Sdílej: