Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Řešení dotazu:
cd: 1: can't cd to /root/test/ mv: cannot stat `test': No such file or directory [Tue Jan 24 19:36:14 2012] [error] [client 89.102.129.115] PHP Warning: mkdir(): Permission denied in /var/www/test/functions.php on line 48, referer: http://Mojeip/test/admin.php?add=folder [Tue Jan 24 19:36:14 2012] [error] [client 89.102.129.115] PHP Warning: chmod(): Permission denied in /var/www/test/functions.php on line 50, referer: http://Mojeip/test/admin.php?add=folder [Tue Jan 24 19:36:14 2012] [error] [client 89.102.129.115] PHP Warning: file_put_contents(/root/test/test.sh): failed to open stream: Permission denied in /var/www/test/functions.php on line 51, referer: http://Mojeip/test/admin.php?add=folderAvšak veškerá práva atd. mám nastavené na 777. Jak jsem uváděl výše tak tam cesty zadávám celé...
Mám tedy dát www-data na 777? Jinak /root/test právě, že existuje. ;(
Jinak řádek 48 vypdá takto
mkdir("/root/test1", 0777);
řádek 49
exec("rm -r test");
Nevím jak Vy, ale každý nějak začíná :)To ano, ale lepší je začínat s něčím jednodušším a něčím, co může napáchat minimum škod – což není webová aplikace, která spouští příkazy s právy roota.
root
a, a zároveň bude alespoň trochu bezpečná, není vůbec nic jednoduchého. A potřebujete k tomu docela dost znát – rozhodně byste se pak neptal na takovéhle úplné základy.
Jediná rozumná rada v této chvíli tedy je: nedělejte to. Pokud mermomocí webovou administraci potřebujete, najděte si nějakou už hotovou a aspoň trochu bezpečnou. Těžko vám tady někdo poradí něco jiného – když si vyrobíte systém děravý jak řešeto, který se záhy stane součástí nějakého botnetu a bude rozesílat spam, viry nebo bude součástí DDoS útoků, důsledky přímo či nepřímo postihnou i systémy případného rádce. Takže nikdo nemá chuť radit vám něco, co ho vzápětí poškodí.
Tiskni
Sdílej: