Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
/
/var
a /home
přičemž pod /home
bych strčil i ty databáze a web. Pro další dělení jsou obvykle třeba speciální důvody např. /tmp /var/lock /run
do tmpfs, nebo oddělení /usr
pokud jej chci mít standardně připojený pouze jako read only nebo /boot
je-li třeba šifrovaný root. Ale obvykle by na dělení měly být důvody a proto jsem se na ně ptal.
du
- Ext4 za 11 sekúnd, ReiserFS tá istá štruktúra za 420 sekúnd.
Alebo benchmark dbench 64 súbežných klientov - Ext4 dal 65MB/s a max. latenciu 2 sekundy, ReiserFS pri rovnakej štruktúre záťaže 7MB/s a max. latenciu 34 sekúnd. Podľa mňa hrozné výsledky.
Podľa výsledkov mojich meranílenze rychlost zapisu, citania ci mazania nieje az tak podstatna resp. vykryje sa 10 000 a 15 000 otackovymi diskami - co je rozhodujuce je reliabilita a stabilita. A tu ma JFSka dovolim si povedat jedinecnu...
reliabilitaMěl jsi na mysli spolehlivost, že?
JFS ma jeden problem, ktory pre niekoho mozno zavazny nie je, ale je to kazdopadne vec na zamyslenie - je okolo neho velmi mala aktivita v jadre.JFS je proste zakomponovany a netreba ho dalej vyvyjat - to co sa vyvyjat ma (a aj sa vyvyja) je jfsutils a teda sada utilit na "problemy s datami". JFS je vyvyjane od frebruara 1990 - davno pred ext2, ext3 ci ext4 ktore len dobiehaju jeho vlastnosti, spolahlivost a vykon. JFS je v prvom rade spolahlivy a zaroven rychly, 64b, vykonny (hlavne pri extremnej zatazi), odolny voci havariam - oprava 8TB pola po umyselnom vypadku prudu s JFSkom je otazkou niekolkych desiatok sekund - porovnajte si to s Ext2/3/4 ci XFS alebo Reiserom.
Na jednej strane to moze znamenat stabilitu, na druhej malu pouzivatelsku a vyvojarsku zakladnu a z toho plynuce problemy s postupnym zastaravanim, menej rozsiahlym testovanim v novsich jadrach a mensej pravdepodobnosti najdenia ochotneho JFS guru v pripade problemom s datami.JFS filesystem je v Linuxovom jadre od verzie 2.4.18pre9-ac4 a je plne funkcny, bez nutnosti kritickych zasahov a oprav. Ina vec su uz spominane JFS utils ktore sa samozrejme vyvyjaju ale to je user space. O tom sa teraz nebavme. Nesmiernou vyhodou JFS je, ze aj pri velkej zatazi kladenej na FS nezatazuje svojou reziou CPU a preto sa hodi ako na notebook (ktoreho vykonu CPU nieje nikdy dost :) ) tak aj na velke clustre a storage servery velkych bank.
Kazdopadne zakladom je vzdy zalohovat, nech je FS akokolvek stabilny a robustny.To je samozrejme. Otazka je kto bude musiet obnovovat castejsie
dalej vyvyjat - to co sa vyvyjat ma (a aj sa vyvyja) je jfsutils ... JFS je vyvyjane od frebruara 1990 ... samozrejme vyvyjajuFakt mi to nedá. Zkus slovník.
Já jsem přece netvrdil, že ten problém neexistuje. Jenže občas máte z podobných diskusí pocit, že zatímco ostatní filesystémy jsou v pohodě a můžete s nimi počítač klidně vypínat vypínačem, u XFS vám nekorektní ukončení automaticky zlikviduje půl filesystému a navrch rozlije pivo v ledničce. Což samozřejmě není pravda - ani jedno. Je pravda, že riziko ztráty dat je u XFS o něco vyšší, ale není to tak propastný rozdíl, jak mají někteří lidé tendenci tvrdit.
XFS je dělané na server, který má UPSku a dostatečnou redundanci.
Ani UPS ani redundance vás neochrání před všemi situacemi, kdy se nestihne filesystém korektně odmountovat. Takže kdyby to s XFS bylo tak hrozné, jak se to občas líčí, nemohl by se používat ani na těch serverech…
Tiskni
Sdílej: