Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
PS: Pravda nepotřebuješ, platba předem je největší podvod, který kdy v obchodě vznikl…Můžu vědět proč? IMHO je úplně stejný podvod platba po, akorát že na to doplácí ta druhá strana – musí zaplatit materiál a lidi a peníze dostane až bůhví kdy (a jestli vůbec). Nejlepší je platit buď z ruky do ruky (když to jde), nebo průběžně (u větších zakázek), tzn. platit zálohy, ze kterých se průběžně kryjí náklady na materiál a práci, to mi přijde nejspravedlivější a obě strany nesou srovnatelné riziko. A u služeb typu telefon považuji za ideální platbu předem i z pohledu zákazníka – sice riskuji, že třeba operátor zkrachuje a já přijdu o těch pár stovek, co jsem tam měl předplaceno, ale s tím se dá žít. Naopak si víc cením toho, že náklady jsou předvídatelné a nikdy neprovolám víc, než kolik jsem chtěl. Nemusím vůbec řešit nějaké složenky a riskovat, že bych někdy třeba zapomněl zaplatit a oni mne pak prudili s upomínkami, úroky a exekucemi. A největší tragédie, co se může stát, je, že mi dojde kredit, ale to si jednak můžu ohlídat a jednak si ho můžu dokoupit v nejbližší trafice nebo si zavolat o někoho jiného – a sanitku nebo hasiče si člověk může zavolat i bez kreditu. Prostě minimalizace rizik a starostí.
a to je ten největší podvod, tobě to neublíží ale ten operátor na tom získá klidně miliony, všimni si, že ty máš pocit, že jsi eliminoval rizika, ale eliminoval je ten operátor a to daleko bezpečněji a vydělá na tom navíc třeba jen na úrocíchTěch úroků jsem si samozřejmě vědom, ale vzhledem k tomu, kolik mívám nabito kreditu, tak 50-400 Kč, je nemá cenu řešit. Kolik bych měl na úrocích, kdybych tuhle částku nechal ležet na účtě (nebo i lépe investoval)? Prakticky nic, daleko méně než jedna SMSka. Ano, operátor si může „mastit kapsu“ na úrocích, protože zákazníků má hodně a těch peněz mu tam leží víc, takže úroky jsou nenulové, ale pořád je to zanedbatelné ve srovnání s tím, kolik vydělá na službách.
Tiskni
Sdílej: