Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Zdravím, jelikož právě řeším virtualizaci, tak pár postřehů a zkušeností. Začínal jsem na vmware (před několika lety), nicméně po rozhodnutí Redhatu, resp. jeho výběru kvm jako hlavní virtualizace jsem začal používat kvm. Jaká je situace dnes na vmware nevím, ale vyjádřím se k virtualboxu a kvm. Dle mého soudu je virtualbox nejlepší pro virtualizaci OS s grafickým prostředím - od cpu quadcore přes i3 a dál je k nerozeznání, zda OS běží ve virtualboxu nebo přímo na hw. Bohužel, kvm a virtualbox nemohou běžet současně na stejném hw. Na druhou stranu pro virtualizaci OS bez GUI používám kvm.
Takže - pokud má na tom PC běžet Windows, tak bych mezi kvm a virtualboxem vybral virtualbox. Teorie dává sice předpoklad, že by kvm mohlo být rychleší (modul jádra), jenže grafický výstup přes rdp (z Windows) je uživatelsky horší než z virtualboxu. Ještě poznámka - pokud chcete "seamlessrdp" pro efektní spouštění aplikací, tak jen z WinXPp a Windows (terminal) serveru. Z Windows7Pro tohle nefunguje, přestože je na webu několik zasvěcených how-to.a
Pokud ovšem to bude servřík někde v kumbále a přístup na Windows bude vždy přes rdp, tak bych asi volil kvm. Ale jak jsem psal , nepoužívám vmware, které nemohu hodnotit ...
A Ty si zabudol, ze o rizeni virtualu z ciste linuxovyho stroje neni v zadani ani zminka.To je věc, která se snad v našem prostředí považuje za naprostou samozřejmost. Nesmyslná omezení nejsou zrovna to po čem bych u virtualizačních nástrojů toužil.
doporucuju vyzkouset.Díky, ale uvedené důvody mě nepřesvědčily odklonit se od toho, co používají ostatní lidi z mého pracovního okolí.
Díky, ale uvedené důvody mě nepřesvědčily odklonit se od toho, co používají ostatní lidi z mého pracovního okolí.Vždyť o to se tu nikdo ani nesnaží…
Na toto tema jsem letos delal bakalarku, sice neuspesnou ale i tak jsem nabral hodne zkusenosti. Co se vykonu tyce tak KVM podova lepsi vykon jak XEN alspon co se novych verzi tyce, a to jak pro windows tak i pro Linux hosty. Co se tyce virtualboxu, tak jak zde jiz bylo napsano, pro windows je to ok, ale stale mene vykone nez KVM. Jedina vyhoda je akcelerace grafiky. Ale pokud se obejdes bez ni, tak KVM + SPICE + qxl ovladac grafiky umi nabidnout zazitek velmi podobny realnemu pouzivani. A uz se i pracuje na HW akceleraci pro KVM. Kdyz budes chtit vic info muzes si najit moji bakalarku asi by nekde na FIT VUTBR mela byt verejne k dispozici
Čím více vzpomínám na virtualbox (cca před rokem jsem jej použil naposledy), tím více mám pocit, že to "zobrazovalo" rychleji než spice + kvm nyní.Když jsem před nějakou dobou zkoušel oba (kvm/virtualbox) tak jsem měl stejný pocit. KVM ale zase mělo ale lepší „čistý výkon“ – práce s diskem byla rychlejší než u virtualboxu a co se týče využití CPU tak to taky vypadalo lépe pro KVM (žádné velké testy, jen blbiny typu "openssl speed"). Oba jsou IMO určené pro různé cílové skupiny – Virtualbox je pro takovou tu domácí virtualizaci (widle, testování linuxových distribucí), kde jde o to, aby pěkně fungovalo GUI (ideálně i různé eye-candy), kdežto KVM (i se spice)/Xen jsou pořád spíš pro běh serveru, kde se na grafiku tolik nehledí. Pěkná věc by byl nějaký ovladač, který by umožňoval sdílení grafiky (něco jako PCI passthrough, ale aby grafiku mohl používat i hostitelský systém). Třeba něco na způsob xf86-video-nested, akorát pro virtualizaci. To by mohlo být hodně rychlé.
No ono prave zalezi hodne na hostovi, jelikoz nevim jak to ma ubuntu, ale treba u archu jsme mel docela dost problemu nez jsem vse rozchodil jak jsem potreboval, ale napriklad u fedory, centos a ostatnich z rodiny redhat distribuci vse jelo perfektne, a i windows jel hodne dobre
XenSerer rovnez pouzivam a za vmware ho nemam potrebu menit. Jedina nevyhoda je ta nestastna provazanost jejich management klienta s windows. V tomhle se mi libi proxmox s web rozhranim.
Tiskni
Sdílej: