Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
ahoj,
asi mě za chvíli doma čeká malá přestavba sítě a tak bych potřeboval trochu poradit a zkonzultovat moje představy:
stávající stav:
2x notebook
1x desktop
1x router WL500gP_V2 a v něm přes USB připojený Western-Digital-320GB
nevýhody:
malá rychlost (samba/ftp z USB přes wifi cca 3MB - přes dráty taky, pokud sdílím přes dráty z desktopu/notebooku tak samozřejmě víc)
postupně ubývající místo na disku
moje myšlenka:
koupit buď větší disk přes LAN: wd-my-book-live-1tb
nebo NAS: nas-zyxel-nsa310-home-storage-1tb
dokud se neobjevily tyhle servery od zyxelu, tak mi přišly NAS docela drahý a klonil jsem se k tomu WD - ted se nemůžu rozhodnout, ale vyhrává spíš ten zyxel (možnost rozšíření, více konektorů, možnost nahrát vlastní OS - doufám a podobně)
otázka je co s routerem - mám ho asi dva roky a vesměs plní co má, ale ať koupím WD, nebo zyxel, tak přestane být stěžejní USB (respektive bude stačit jedno kvůli tiskárně - a i tenhle důvod by u zyxelu možná odpadl, protože má USB) - ale rychlost není nic extra - pokukuju po tomhle: tp-link-tl-wr1043nd
co nedokážu posoudit je spotřeba WD/zyxel
co vy na to prosím?
síť má vypadat vpodstatě jako dosud - časem přibudou počítače u dětí v pokoji, dost často se tady pohybují různé další netebooky / smartfouny které nemám "pod kontrolou" - tzn v úložišti budu hodně řešit oprávnění, přístupy a tak podobně
bod po bodu:
1) jednodisk - na disku budou bud věci "nedůležité" nebo zálohované - jako je to ted s tím usb, tak myslím že to neva + ten zyxel umí připojit další disk přes esata. Pokud si myslel jako raid kvůli rychlosti, tak nemám představu jak moc by to mohlo být znát - nechám si poradit
2) drát / bezdrát - počítám, že dráty povedu akorát do děcáku + do budoucna k tv (když nebude přes wifi) - notebooky se furt někde tahají
3) nevím, jestli se dělají ap se sdílením usb (tiskárna), rychlost mám 30/15, přes noc a ráno 100/100, jinak asi rozdělení wifi - drát nepotřebuju,
ok, disky promyslím. co se týká toho AP - doma už mám tolik různých krabiček, že se je budu snažit teď spíš eliminovat, než přidávat další - takže asi vyhraje ten nový router + nas
u toho zyxelu jsem zjistil, že nemá ani ftps ani https pro přístup z venku - to se mi moc nelíbí, al eminimáýlně freenas by tam měl jít nainstalovat, u toho WD by zabezpečený přístup z venku měl být rovnou
i když tady: http://www.alza.cz/zyxel-nsa-310-d294215.htm píšou, že má:
Zabezpečení:
Podpora HTTPS a FTPES (FTP over explict TLS/SSL)
Šifrovaná dálková replikace dat NSA/NSA
Šifrované zálohování NSA/externí disk
moc tomu nerozumím - na helplince od zyxelu říkali, že zrovna HTTPS ani FTPES nemá ... tak nevím
dík za info - ještě mi doporučují tento:
http://www.czc.cz/netgear-n300-gigabit-router-jnr3210-/110155/produkt - taky podle mě nevypadá špatně
ahoj, takhle to asi dopadne:
http://www.czc.cz/zyxel-nsa310-home-storage-1tb/112220/produkt
http://www.czc.cz/tp-link-tl-wdr3600/112305/produkt (levnější varianta té 4300 - výkonově snad ok)
snad mě nečeká žádný špatný překvapení ...
Tiskni
Sdílej: