Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
~/.config/monitors.xml
, ale to mi definitivně nepomůže, protože bych jednak musel hodně omezit možnosti aby se to nedostalo do „špatného“ stavu a druhak mám pocit, že ten soubor stejně žije vlastním životem.xrandr
nastaví patřičné konfigurace a pak jeden tooggle, kde který mezi nimi přepíná (jen v daný okamžik možné konfigurace).gconf-editor
/apps/gnome_settings_daemon/xrandr
a pak normálním na-mapování globální zkratkové klávesy X86Video na můj script.Ctrl+F8
/* Key code of the XF86Display key (Fn-F7 on Thinkpads, Fn-F4 on HP machines, etc.) */ { VIDEO_OUT_KEY, NULL, "XF86Display" },plugins/media-keys/gsd-media-keys-manager.c:
case VIDEO_OUT_KEY: do_video_out_action (manager, timestamp); break;...
static gboolean do_video_out_action (GsdMediaKeysManager *manager, gint64 timestamp) { do_xrandr_action (manager, "VideoModeSwitch", timestamp); return FALSE; }Petr
...ale když zjistím, že je to tam natvrdo, bez možnosti konfigurace, tak budu sprostý a tím to skončí (maximálně to ohodnotím jako horší přístup, než uzavřené ovladače do win…)Tak jestli to tvoje distribuce neopatchovala, sprostý budeš :( To je Gnome OS. Já když jsem si před časem prošel commity do nautila pro Gnome 3.6, tak jsem to už nevydržel a prchl, protože pro mě už nebude použitelný. Přístup "odstranit každou funkcionalitu, kterou nelze lehce používat na dotykových zařízeních", i když snad jen v nautilovi a jedním vývojářem (ale podporovaným maintainerem), a především absolutní nezájem na diskusi, mě definitivně odradil.
Nicméně se ještě zeptám, když ses v tom už nimral...Bohužel neporadím. Jen jsem si vzpomněl, jak jsem kdysi - asi při vydání 3.4 - opravoval tucty chyb, které nakonec "chybami vůbec nebyly" včetně zadrátovaných zkratek v g-s-d.
Tiskni
Sdílej: