OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
Asi chybuje RAM grafiky - případně vlastní grafika. Pokud grafika nemá vlastní RAM skus otestovat tu v NT zda nechybuje.Je to Mobility Radeon 9700 (RV350) s integrovanou 64MB pameti. Zkusim pohledat nejake nastroje, zda-li nejsou na otestovani.
Pokud má vlastní tak je možný studeňák u IO grafiky - zapečení v troubě to může spravit. (vyskytuje se to u pájek které namají olovo)Zkusim laptopa rozdelat a podivat se na pajsl, ale obavam se, ze nic nenajdu, kdyz nevim co hledat :)
A pak nějaká zrada ve zdroji kdy nestíhá dodat příslušný proud - vyskoušet jiný adaptér. A nebo ještě přehřívání grafiky.Tady problem nebude, mam ten laptop 7 let, s napajenim jsem nikdy nemel problem a prehrivani GK hrozi jedine pri pareni nejakych narocnejsich her. To bude spis tim studenakem nebo nejakym kondenzatorem.
Zkusim laptopa rozdelat a podivat se na pajsl, ale obavam se, ze nic nenajdu, kdyz nevim co hledat :)To nenajdeš většinou je ten studeňák pod vlastním čipem grafiky. (pomáhá trouba nebo horkovzdušná pistole viz: Jak opravit grafickou kartu? Zapečte ji!) Zdroj taky může blbnout - kondenzátory vysychají.
Ja na tom scr01 zadne pruhy nemam a histogram v gimpu taky ukazuje jen jeden odstin cervene.To pozadi je ciste cervene (
#ff0000
) a v nem by mely byt videt pruhy ve tmavsim odstinu. Pri modre a zelene je vse ok, pri bile uz je ten defekt trochu videt.
Jednou mne zlobil laptop podobne a stacilo domacknout ksandu vedouci do displeje.Ten problem bude nekde "driv" nez na vystupu GK, jinak by nesel zachytit screenshotem. Navic jsem zkousel i externi VGA monitor a zadna zmena.
Aha, ona v tom histogramu barva 0xFF0000 splynula s Y osou, takze jsem videl jen tu defektni.Ja na tom scr01 zadne pruhy nemam a histogram v gimpu taky ukazuje jen jeden odstin cervene.To pozadi je ciste cervene (#ff0000
) a v nem by mely byt videt pruhy ve tmavsim odstinu. Pri modre a zelene je vse ok, pri bile uz je ten defekt trochu videt.
Skúšal si aj memory test ?
Ak ide o integrovanú grafickú kartu s zdielanou RAM, tak by si mohol vyskúšať výmenu RAM.
Kartu jsem nikdy predtim netaktoval, ani ted jsem nic (rucne) nemenil.
Napadaji me dve ruzne moznosti reseni:
1. studenak, pri tom benchmarku se karta zahrala na "spravnem" miste a tim se to "spravilo"
2. neco se prepsalo v nejakem registru karty nebo zmenilo nastaveni
No, hlavne ze obraz zase slape jak ma a snad to vydrzi
to vypada, ze byla spatna frekvence pameti, pouzivas jenom widle nebo i linux? ve widlich se snad dala frekvence menit i v registru, v linuxu mozna nejakej drajvr spatne precetl frekvenci z biosu nebo to bios neinicializoval?Hlavne Linux, Win jenom prilezitostne. Tezko rict, cim to bylo, ale objevilo se to za provozu pri zapnutem laptopu, kdyz jsem byl pryc.
az se to znovu objevi, tak zkus notebook vypnout a vytahnout baterku tak na hodinuMel jsem baterku vytazenou pres noc a nepomohlo.
a ten atitraytools, to je s tou chlupatou kostkou? to je dobrej test video pameti i GPUTed si nejsem jisty, chlupatou kostku jsem videl, ale mozna to bylo v ATITools, ktere jsem zkousel predtim.
a v linuxu resp. ve widlich mas v drajvrech zapnuty sporeni energie = powerplay?V Linuxu pouzivam OSS driver. Dle manu by mel "dynamic clock scaling" umet, ale nepouzivam. Na Win (XP) netusim, tam mam myslim systemove ovladace s vychozim nastavenim.
#Radeon low energy
echo profile > /sys/class/drm/card0/device/power_method
echo low > /sys/class/drm/card0/device/power_profile
nebo
#Radeon dynpm
#echo dynpm > /sys/class/drm/card0/device/power_method
coz je ekvivalent kernelovy volby
radeon.dynclks=1
Tiskni
Sdílej: