Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Proč chcete zrovna specifický turorial pro Ubuntu? Raději si přečtěte něco o tom, co to vlastně VLAN je a jak to funguje, pak se podívejte do dostatečně nové dokumentace k příkazu ip
(nebo starší k vconfig
), jak se to konfiguruje, a máte vystaráno.
Ve výsledku to bude mnohem užitečnější - nebo jste si snad stoprocentně jistý, že nikdy s jinou distribucí do kontaktu nepřijdete? Z konfigurace specifické pro Ubuntu vás může nanejvýš zajímat to, jestli lze použít jeho startovací skripty a konfigurační soubory nebo jestli si budete muset napsat vlastní skript.
ip route
). VLAN samozřejmě můžete i bridgovat, ale pokud bridgujete mezi VLANy na stejném rozhraní, tak je dost zbytečné vůbec ty VLANy vytvářet.
To záleží, jak jsou ty virtuály emulované, třeba s OpenVZ máte smůlu, ale v KVM můžete provozovat cokoliv včetně VLANů. Ale na tohle úplně stačí tomu jednomu virtuálu emulovat dvě síťovky a pak to na hostiteli akorát vhodně pospojovat.
Pokud si správně pamatuju, tak takovéto standardní pořadí by mělo být, že se naspodu udělá bonding (pokud je potřeba), nad ním se vytvoří vlany, aby se člověk připojil ke správným virtuálním sítím, a nad nimi se vytváří bridge, do kterého se pak zapojí virtuální síťovky.
Ano, to je nejobvyklejší konfigurace, ale už jsem viděl i různé jiné, třeba to, že se bonding skládal až uvnitř guesta (dokonce i když šlo o Xen, kde tím člověk přijde o MII monitor). Takže asi opravdu bude lepší, když tazatel napíše, čeho chce vlastně docílit.
VM1 s IP 10.0.10.11 je na routeru vystrčený do DMZMluvíš na mě skoro čínsky. Teda přesněji řečeno jazykem čínských krabiček, kde se pojem DMZ používá dost podivně. Správný krok by byl požádat poskytovatele o IP adresy. Když už musíš nutně NATovat jednu veřejnou IP (nastavovat port forward), tak to dělej stroji, který má tu veřejnou IP. V tomhle setupu nevidím pro VLAN žádné použití.
Takže to je to, čeho bych chtěl dosáhnout. A kdyby to navíc fungovalo, tak by to bylo super. Moje řešení je sice asi prasácké, ale na všechny VM se dostanu tak, jak potřebuju, i z venku, jen mám brouka v hlavě, že to není podle nějaké koncepce.O tom, jak to máš udělané, bych si netroufl říct, že to funguje. Serveru bez IP adresy neříkám z venku dostupný server.
DMZ je demilitarized zone
Což o to, tu zkratku znám a nepochybuji, že ji zná i pavlix…
a na toto interní IP router směruje veškerý provoz z venčí, nemá-li jiné pravidlo ve vlastním NAT.
…ale tohle zcela určitě neznamená. Nešlo by se té "krabičky od O2" zbavit a dát místo ní něco, co se dá nakonfigurovat příčetně?
Tiskni
Sdílej: