plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Řešení dotazu:
Děkuju za tip, ale pořád to spíš vypadá, že vybírat stroj pro linux zůstane osinouMně spíš dělá problém vybrat stroj (notebook), abych do něj za chvíli nevrážel další peníze. To za chvlilu kupuju nový adaptér, nebo zkracuju a pájím ten starý. Za další chvilku nechávám měnit protikus napájecího konektoru v notebooku. Ale fakt je, že jsem někde nedávno splašil starší Lenovo x61 a ještě mám nové Lenovo z práce, a těm se to nestává.
v poslední době se množí řeči o tom, jak je dneska linux a nepodpora hw mýtusJe to mýtus. Linux podporuje v současné době nejspíš nejvíc hardware vůbec. Zjistil jsem si, co si linuxáci kupujou za hardare a nekoupím první sračku, kterou vidím za výlohou.
u mě tedy linux na desktopu silně prohráváJen jestli spíš neprohráváš ty :).
Já vybírám hw v nejlepším poměru cena/výkon, to, jestli na tom linux běží, řeším druhotně, pro mě asi bohužel - jinak s tím prohráváním...těch "sraček", na kterém linux sotva běží, nebo vůbec ne, je bohužel výloha i povšechná nabídka drtivě převažující...takže já prohrávám s linuxem, protože linux prohrává na poli nového hw...já doma jiný systém nemám, ale před realitou oči nezavírám. Na widle se ovladač najde vždy - ono tam dokonce má vždy přiložený cd s ním...toho jsi si nikdy nevšim?
Mal by si porozmýšlať o kritériach voľby hw. Najprv treba zistiť či daná kombinácia hw prvkov je podporovaná a ako dlho planujú udržiavať daný hw.
Ještě pro jistotu...mám na mysli provoz na 100% - ne, že: no tak se budu koukat na video s VESA ovladačem...bluetooth budu mít pro parádu, wifi raději ani zapínat nebudu, ještě si přivodím rakovinu... A jinak..co linuxáci kupují za stroje? To je asi dobré vědět, ale pokud bude odpověď google, fórum, tak to nic, to si odpusť prosím ;)
Keď som si ja hladal komponenty na desktop zostavu, tak som otvoril stránku eshopu a pozrel som si čipové sady jednotlivých základných dosiek a potom som použil goole. Dôvod prečo sú problémy s hw je ten, že výrobcovia si prispôsobujú hw bez ohľadu na špecifikáciu. Napríklad blbo urobená tabuľka prerušovacích vektorov. Pre budúcnosť použi google a nie informáciu o pomere výkonu/cena. Inak to nejde.
Já vybírám hw v nejlepším poměru cena/výkon, to, jestli na tom linux běží, řeším druhotněNo právě. Tak buď Linux používat chceš, a pak si podle toho musíš koupit HW, nebo ne…
A jinak..co linuxáci kupují za stroje?Notebooky: Asi dva a půl roku jsem měl EEE 1005HA a teď jsem upgradoval na Asus U36S. Desktopy složím nějaké s integrovaným Intelem (pokud možno ne zrovna s tím, co máš ty…) a zbytek se neřeší (CPU, RAM, disk…); případně tiskárnu od HP (HPLIP podporuje snad všechny, ale radši se koukni do tabulky na jejich webu).
Já vybírám hw v nejlepším poměru cena/výkon, to, jestli na tom linux běží, řeším druhotnJá to řeším přesně naopak. Neprve zjišťuju, zda hardware pro daný účel vůbec funguje, pak teprve si všímám jeho ceny a výkonu.
A jinak..co linuxáci kupují za stroje? To je asi dobré vědět, ale pokud bude odpověď google, fórum, tak to nic, to si odpusť prosím ;)Ti co znám, kupují jako hlavní pracovní stroje především Thinkpady, proto je taky tolik zajímavých informací na thinkwiki.org, která je na ně přímo zaměřená. Pak si pořizují spoustu různých hraček, ale jako pracovní notebook podle mě Thinkpady značně převažují.
Já vybírám hw v nejlepším poměru cena/výkon, to, jestli na tom linux běží, řeším druhotně, pro mě asi bohužel
Tak zde je zakopán pes S tímhle přístupem narazíte asi všude. Hardware je jen prostředek, který se vybírá pro daný účel. Nikoliv naopak, to nebude fungovat nikdy. (Stupidní příklad s auty: koupil jsem si Ferrari, ale na tom rozoraném poli to nějak nejede --> lepší je zakoupit traktor, že ano.)
Já mám dobrou zkušenost s Thinkpady, už nevím co jsem měl za dva modely ještě od IBM, teď jsem Lenovo T500 vyměnil za T530 (kde je teda CPU Ivy Brigde takže to chce jádro 3.4 a novější). Potom se také dost berou DELL, tam ovšem přesněji neznám vhodné typy pro provoz OS postaveného nad Linuxem.
Grafiky: ati nebrat
Oprava: fglrx nebrat. K zavrhování ATi grafických karet jako takových nevidím jediný důvod.
Az na to ze nektery modely bez fglrx afaik nejdou rozchodit.
Možná pár nejnovějších… ale to už tu několik lidí komentovalo.
Tiskni
Sdílej: