Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
nektere UPS co maji rs232 funguji tak napr: jedu na baterku nastavim linku CTS na 1, jedu ze site nastavim linku CTS na 0. Uz mam malou kapacitu nastavim linku TXD na 1 a podobne.Tak se to bude monitorovat přes GPIO, no.
Takze apcupsd se s takovou UPS neporadi.Napsání programu na čtení řídících signálů RS232 je snad na chvilku, ne? Tazatel: Ne, fakt, co na těch UPS visí? To jsou UPS pro zálohu ledniček, že to nemá síť?
stejne budu muset odskouset, co o sobe ta UPSka vubec pres RS232 rika a jestli tomu bude OpenWRT hlavne rozumnetTak to si můžeš sniffnout třeba teď hned, ne? S trochou štěstí to bude jenom nějaký ASCII stream, ve kterém bude pár čísel jako napětí baterky, kapacita a tak. OpenWRT je normální Linux, takže tam spustíš cokoli. Ale dávat k takové levné UPS další zařízení za 500, s dalším zdrojem…
S RS232 jsem moc do styku neprisel, jak se to sniffuje?Pokud máš přístup k počítači, na kterém běží obslužný soft, tak to snad umí i Wireshark nebo na to existuje nějaký jiný nástroj (na Linuxu můžeš místo
/dev/ttyS0
nastavit nějakou trubku). Pokud je to nepřátelské prostředí (Windowsy), tak existuje speciální HW - funguje jako T kus, kde se připojíš s vlastním sériákem.
No a nebo logická sonda.
Co zkusit tohle http://www.wiznet.co.kr/sub_modules/en/product/Product_Detail.asp?cate1=5&cate2=8&cate3=0&pid=1040? Možná by to mohlo vyhovovat a je to za rozumný peníze. Mám pocit, že jsem tenhle modul kupoval za 20 - 25$. Kupoval jsem to tady http://www.saelig.com/product/ETH026.htm a teď koukám, že ho mají i v ČR, ale cena je poněkud vyšší http://www.tme.eu/cz/details/wiz110sr/moduly-wiznet/wiznet/ Mohu případně vyzkoušet, zda bude fungovat se sériovou UPS (mám Trust PW-4105 se sériovým portem a v Linuxu je podporována pomocí ovladače blazer-ser) Radek
1) Nakonfigurovat převodník pomocí utility na následující parametry: Sériová linka: 2400, 8N1, no flow control IP: IP adresa dle potřeby a port 5001 v módu server 2) Stáhnout a zkompilovat portshare 3) Konfiguraci portshareru v /etc/portshare-devices nastavit následovně: /dev/otty01:cm4001:IP_ADRESA_PŘEVODNÍKU:1:rfc2217 4) Spustit portshare portshare-serial-client start 5) Změnit práva a rychlost pro /dev/otty01 a /dev/pts/1: stty -F /dev/otty01 2400 chmod +rw /dev/pts/1 chown root:dialout Používám v openSUSE nut a ten běží pod uživatelem upsd, kterého jsem přidal do skupiny dialout, jinak se nut nedostane na sériové porty. 6) Nakonfigurovat monitoring, já používám NUT, takže do ups.conf jsem nastavil toto: [myups] driver = blazer_ser port = /dev/otty01 desc = "Local UPS" 7) Spustit monitoring a mělo by to fungovat. Aspoň mě to funguje. Výstup z upsc: upsc myups@localhost battery.voltage: 27.20 battery.voltage.nominal: 24.0 beeper.status: enabled device.type: ups driver.name: blazer_ser driver.parameter.pollinterval: 2 driver.parameter.port: /dev/otty01 driver.version: 2.6.3 driver.version.internal: 1.51 input.current.nominal: 4.0 input.frequency: 50.0 input.frequency.nominal: 50 input.voltage: 232.5 input.voltage.fault: 232.5 input.voltage.nominal: 230 output.voltage: 233.4 ups.delay.shutdown: 30 ups.delay.start: 180 ups.load: 8 ups.status: OL ups.temperature: 25.0 ups.type: offline / line interactiveRadek
then mv -f ".deps/argp-parse.Tpo" ".deps/argp-parse.Po"; else rm -f ".deps/argp-parse.Tpo"; exit 1; fi argp-parse.c:1281:1: error: expected ',' or ';' before '{' token argp-parse.c:1287:1: error: expected ',' or ';' before '{' token argp-parse.c:1301:1: error: expected ',' or ';' before '{' token make[6]: *** [argp-parse.o] Error 1 make[6]: Leaving directory `/home/pepe/openwrt/trunk/build_dir/target-mips_r2_uClibc-0.9.33.2/argp-standalone-1.3' make[5]: *** [all-recursive] Error 1 make[5]: Leaving directory `/home/pepe/openwrt/trunk/build_dir/target-mips_r2_uClibc-0.9.33.2/argp-standalone-1.3' make[4]: *** [all] Error 2 make[4]: Leaving directory `/home/pepe/openwrt/trunk/build_dir/target-mips_r2_uClibc-0.9.33.2/argp-standalone-1.3' make[3]: *** [/home/pepe/openwrt/trunk/build_dir/target-mips_r2_uClibc-0.9.33.2/argp-standalone-1.3/.built] Error 2 make[3]: Leaving directory `/home/pepe/openwrt/trunk/package/argp-standalone' make[2]: *** [package/argp-standalone/compile] Error 2 make[2]: Leaving directory `/home/pepe/openwrt/trunk' make[1]: *** [/home/pepe/openwrt/trunk/staging_dir/target-mips_r2_uClibc-0.9.33.2/stamp/.package_compile] Error 2 make[1]: Leaving directory `/home/pepe/openwrt/trunk' make: *** [world] Error 2 pepe@Nagios-worker-1:~/openwrt/trunk$WTF?
Tiskni
Sdílej: