Nájemný botnet Aisuru prolomil další "rekord". DDoS útok na Cloudflare dosáhl 29,7 Tbps. Aisuru je tvořený až čtyřmi miliony kompromitovaných zařízení.
Iced, tj. multiplatformní GUI knihovna pro Rust, byla vydána ve verzi 0.14.0.
FEX, tj. open source emulátor umožňující spouštět aplikace pro x86 a x86_64 na architektuře ARM64, byl vydán ve verzi 2512. Před pár dny FEX oslavil sedmé narozeniny. Hlavní vývojář FEXu Ryan Houdek v oznámení poděkoval společnosti Valve za podporu. Pierre-Loup Griffais z Valve, jeden z architektů stojících za SteamOS a Steam Deckem, v rozhovoru pro The Verge potvrdil, že FEX je od svého vzniku sponzorován společností Valve.
Byla vydána nová verze 2.24 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia online tabulky Proton Sheets v Proton Drive.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíha EmacsConf 2025, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Provozovatel internetové encyklopedie Wikipedia jedná s velkými technologickými firmami o uzavření dohod podobných té, kterou má s Googlem. Snaží se tak zpeněžit rostoucí závislost firem zabývajících se umělou inteligencí (AI) na svém obsahu. Firmy využívají volně dostupná data z Wikipedie k trénování jazykových modelů, což zvyšuje náklady, které musí nezisková organizace provozující Wikipedii sama nést. Automatické programy
… více »Evropská komise obvinila síť 𝕏 z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Vyměřila jí za to pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy Kč). Pokuta je podle názoru amerického ministra zahraničí útokem zahraničních vlád na americký lid. K pokutě se vyjádřil i americký viceprezident: „EU by měla podporovat svobodu projevu, a ne útočit na americké společnosti kvůli nesmyslům“.
Společnost Jolla spustila kampaň na podporu svého nového telefonu Jolla Phone se Sailfish OS. Dodání je plánováno na první polovinu příštího roku. Pokud bude alespoň 2 000 zájemců. Záloha na telefon je 99 €. Cena telefonu v rámci kampaně je 499 €.
Netflix kupuje Warner Bros. včetně jejích filmových a televizních studií HBO Max a HBO. Za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun).
Archlinux mi bezi na btrfs ale je velmi pomaly..... Rad by som presiel na ext4. Len nechcem system nanovo preinstalovat
kedze je dostatocne vyladeny...
Je nejaka moznost ako zalohovat beziaci system, popripade offline moznost? acronis trueimage nepodporuje btrfs..
ten by bol idealny.
Clonezilla neviem ci neurobil len obraz ktory pojde obnovit len na btrfs.
Za rady dakujem.
Ja bych zálohoval raději programem tar. Přeci jen to zabere méně místa a je to rychlejší než cp.
Záloha:
cd top_toho_co_chces_zalohovat tar cvjf jmeno_zalohy_i_s_cestou.tar.bz2 .
Obnovení:
cd kam_chces_obnovit
tar xvjpf jmeno_zalohy_i_s_cestou.tar.bz2
zalohoval som v beziacom systeme pomocou prikazu:
http://pastebin.com/JN94QdAL
na usb disk, potom som usb disk vlozil do USB pocitaca kde je xubuntu 12.10. Taktiez som tu cez usb pripojil ten disk z ktoreho som subory zalohoval. Sformatoval som btrfs particiu na ext4 pomocou gparted. Disky som pripojil a pomocou prikazu:
http://pastebin.com/KVfWQRmN
na systeme je syslinux, ktory som nemenil kedze sa poradie ani velkost particii nemenila. Zmenil som len fstab, kde som namiesto btrfs dal ext4. (dev/sda3)
Boot particia je samostatne /dev/sda2.
Po nabehnuti syslinux, sa rozbalil kernel a ukazalo chybu unkown file system:
http://i46.tinypic.com/2cbi44.jpg
/etc/mkinitcpio.confMODULES="ahci sd_mod ext4" BINARIES="fsck fsck.ext4" HOOKS="base"
mkinitcpio
?
Zmenil som parametre podla vas - pripojil som dany disk k xubuntu a cez textovy editor som upravil mkinitcpio.conf. Podla vasich moznosti.
Nejde to, ukazuje to iste. je to notebookovy IDE disk.
Musis se chrootnout a pak aktualizovat jadro update-initramfs -u
Nemozem sa dostat do chrootovacieho prostredia. Vlozil soma arch isntalacne cd...postupoval podla tohto:
http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-1156240.html
https://wiki.archlinux.org/index.php/Change_Root
a ukazuje chybu: pri zaverecnom prechode:
chroot . /bin/bash:
chroot: failed to run command /bin/bash permission denied...
Avsak je to vsetko pripojene, dostanem sa do etc fstab, ...a inych.
Nemoze to byt tym ze pri kopirovani sa zmenili prava adresarov a suborov?
V tom asi problem nebude , nejspis si udelal chybu v chrootovani a nebo treba z 32bit cd se snazis chrootnout do 64bitu.
misto chroot . /bin/bash davej spis chroot /slozkakdesinamountovalhdd /bin/bash
Jo a nezapomen pred chrootnutim namountovat i oddil s bootem jinac to cele nema smysl.
mkdir /tmp/hdd-boot
mkdir /tmp/hdd-btrfs
mount /dev/sd** /tmp/hdd-btrfs (sd** je kde mas system)
mkdir /tmp/hdd-btrfs/boot
mount /dev/sd** /tmp/hdd-btrfs/boot (sd** je kde mas boot oddil)
mount -t proc proc /tmp/hdd-btrfs/proc
mount -t sysfs sys /tmp/hdd-btrfs/sys
mount -o bind /dev /tmp/hdd-btrfs/dev
mount -t devpts pts /tmp/hdd-btrfs/dev/pts/
chroot /tmp/hdd-btrfs /bin/bash
nano /etc/mkinitcpio.conf
upravit ..... ulozit ...
update-initramfs -u
cd /
umount /dev/sd** (boot)
umount /dev/sd** (system)
reboot
Takle to nefunguje ?
nefunguje to tak, system je x86, cd je x86_64, takze isto nabehlo do x86 prostredia: tu je df:
http://pastebin.com/W726t6DQ
/etc/fstab:
http://pastebin.com/ja9j4VAJ
ls -l /etc/fstab:
http://pastebin.com/0G2PSvpJ
chroot:
http://pastebin.com/j7CQqxAm
Mrkni na práva u /etc u mne : http://pastebin.com/eQii5n0u
Já mam ale dojem že to cd není kompatibilní s tim co máš nainstalováno.
(a nechce ti někdo poslat initrd.img s podporou ext4 32bit u ?) Já arch nepoužívam (teda mam ho na píčku).
uname -m ti vypíše jaká je aktuálně puštěná architektura cpu.
Tiskni
Sdílej: