Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zdar všem!
Jelikož současná situace na trhu je značně vykurvená, tak se mi nedaří najít vhodný servisní notebook do firmy, který by byl adekvátní náhradou EEE 901 (nebo prastarého Thinkpadu X61). Možná jsem jen špatně hledal, možná jsem neschopný se v nabídkách vyznat ... tak, či tak, prosím o vaše tipy.
Moje požadavky jsou:
Mám podezření, že podobný ultramobilní mininotebook bez frikulínských fíčur na trhu znovu v blízké době nebude. Snad abych si udělal zásobu náhradních dílů pro své notebooky .
jj, vidiet, ze ten navrh je podriadeny marketingu...zla doba. :/
Pouzivam Acer Aspire 1810TZ - je to sice v prinicpe lacnak, ale sluzi perfeknte - lahucky, maly, 3 USB porty, 4 GB RAM, 500 GB HDD, Intel ULV CPU s Intel grafikou, v podstate nemam co vytknut. V kancelarii externy monitor a nemam problem (VGA a HDMI). :) Super model, pochopitelne nemali nejaky prevratny uspech, kedze ludom sa nizsi vykon ULV CPU v recenziach vysvetlit neda. Expriatelke som kupovil este predtym obdobny model len od Asusu - na tom som zistil, ze ake je super mat malicky notebook (neocenitelne napr. v serverovniach atd). Mam aj Asus EEE PC 900A, co som kupil za 75e, ked som siel pred rokmi na dovolenku (potreboval som nejake veci dokoncit) a ten mam ako nudzovku/dovolenky/cestovanie. Super uzitocne zariadenie. S dnesnym HW by sa dali robit uzasne subnotebooky a netbooky, namiesto toho bliju jeden nezmysel za druhym a vyplakavaju, ze pc a notebooky uz nikto nekupuju...vsak sa ani nic rozumne nepredava.
malé rozlišení displeje
HD na 10" LCD mi nepřišlo úplně málo.
konstrukce, která nevypadá ani trochu odolně
Byl to toho času nejsolidnější netbook, který se mi dostal do ruky.
Jetý Dell Latitude D430 nebo thinkpad X200. Dají se sehnat kousky skoro zadarmo ve výtečném stavu.
nesmí mít chiclet klávesnici
Už je to tu zas... -_-
Nerozumím. Je snad špatně, že se mi to nelíbí?
Posledních několik let se setkávám s nejrůznějšími zvrhlostmi na cizích noteboocích. Prochází mi jich rukama desítky, většinou s nimi musím pracovat několik hodin i dny.
A velmi hrubě se mi nelíbí:
------------------------------
Čtveřice kurzorových kláves sloučená do řádku vysokého jako jedna klávesa. takže nahoru a dolu mají poloviční výšku (proklínám Apple, který je nejspíš této debilnosti vzorem).
Touchpad nezahloubený ve stejné rovině, jako plocha pro dlaně, takže si člověk občas pohne nečekaně kurzorem, když se dotke dlaní. Vítej ztenčování notebooků, na těch starých byla plocha touchpadu lehce pod povrchem a okraj maličko zdvižený a stačilo to, aby potíže nebyly.
Touchpad bez tlačítek, takže není možné jedním prstem klikat a druhým polohovat kurzor. Prostě je potřeba prst před kliknutím zdvihnout a výsledek je, že si kliknu o kousek jinam, než bych chtěl ... většinou se trefím, občas to nasere.
Ostrůvková tlačítka ... mám dojem, že s tím už v době WXP začalo Sony VAIO, situace je rok od roku horší, neznám nikoho, komu by se to líbilo, nanejvýš to lidem nevadí a přesto ubývá notebooků bez této zmrvenosti ... dokonce se dají koupit i takové klávesnice pro desktop, zvrhlost největší, ergonomie nulová.
Nemám rád špatné umístění PgUp, PgDown, Home, End. Nesnáším absenci Insertu.
Vadí mi špatně tvarovaný, malý enter.
Vadí mi rozdělený mezerník.
Vadí mi nefunkční Fka (proklínám Apple u kterého jsem dnes trávil 8 hodin a musel používat jeho hliníkovou napodobeninu klávesnice).
Vadí mi vykurvený Microsoftí layout s klávesou delete na výšku bez insertu (netýká se notebooků).
Není mi pohodlné ani to, když mezi bloky kláves jsou malé mezery (netýká se notebooků).
Vadí mi Fn na okraji, kde očekávám CTRL.
Naopak mi vůbec nevadí Microsoftí klávesy mezi CTRL a ALTem.
Vadí mi třeba tlačítko power umístěné v řadě hned pod Page Down ... jo i s takovou pastí jsem se setkal.
V podstatě nemám rád cokoli, co mi komplikuje práci a musím si kvůli tomu dávat bacha, abych to nezmáčkl, nebo naopak nezapoměl něco zmáčknout k tomu oproti základnímu standardu.
...
Takže, co vlastně mělo znamenat to Vaše "Už zase?". Mělo to naznačovat, že si bezdůvodně stěžuji na něco, o čem nic nevím?
Takže, co vlastně mělo znamenat to Vaše "Už zase?". Mělo to naznačovat, že si bezdůvodně stěžuji na něco, o čem nic nevím?
Nadávat na ostrůvkové klávesnice je v módě.
Ostrůvková tlačítka ... mám dojem, že s tím už v době WXP začalo Sony VAIO, situace je rok od roku horší, neznám nikoho, komu by se to líbilo, nanejvýš to lidem nevadí a přesto ubývá notebooků bez této zmrvenosti ... dokonce se dají koupit i takové klávesnice pro desktop, zvrhlost největší, ergonomie nulová.
Pokud klávesy nejsou ploché (u Lenova jsou cylindrické), je nezanedbatelný rozdíl pouze ve vzhledu (a maximálně ještě v tom, jak se to čistí).
Vadí mi Fn na okraji, kde očekávám CTRL.
Čtveřice kurzorových kláves sloučená do řádku vysokého jako jedna klávesa. takže nahoru a dolu mají poloviční výšku (proklínám Apple, který je nejspíš této debilnosti vzorem).
...
A mně to zase třeba nevadí, ba dokonce za určitých okolností vyhovuje — ale to je subjektivní. Co jsem narozčiloval kvůli podobným detailům (i např. winkeyless). Výsledek? Nemá to smysl, prostě jsem si pořídil klávesnici, která mi vyhovuje. ErgoDox.
Nadávat na ostrůvkové klávesnice je v módě.
Aha. Ok, to jsem nevěděl. Můj odpor vychází ze zkušenosti. Další nepříjemnou vlastností ostrůvkových kláves, kterou jsem nezmínil je to, že se rády zachytávají třeba o svetr, pár lidem jsem už kvůli tomu klávesnice opravoval (což podobně jako touchpady souvisí s přílišným ztenčováním notebooků, nezbývá pak místo na mírné zapuštění tlačítek do hloubky). A taky je fakt, že ten proklínaný Apple i Sony VAIO je mají zcela rovné, takže je možné, že s prohnutými to nebude tak velký průšvih, nicméně přínos stále nevidím.
ErgoDox znám, ale i to je pro mne věc takřka děsivá. (mít to někdo u počítače, tak si holt nosím klávesnici vlastní) Za poslední roky jsem si zvykl pracovat po hmatu a moc nekoukat, co mačkám. K tomu potřebuji něco, co se příliš neliší od základního standardu. Třeba http://www.chicony.de/html/2971.html. Druhotným efektem je, že to je levné.
Tiskni
Sdílej: