Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Kdybych postupoval hrubou kalkulaci (total IOps × % read)+ ((total IOps × % write) ×RAID Pen) s prumernou hodnotou enterprise (to slovo nekouse) pro HDD: SATA 7.2k rpm - 70 IOpS, SAS 10k ~140IOpS, 15k ~180IOpS s tim, ze je muzes protezovat k hranicim ~210IOpS. U SSD se mluvi o 5000 - 10000IOpS (cache - journal) v hybridnim poli davaji 40000 IOpS ~ 40GB/s. Problem je, ze to neplati absolutne pro kazdou modelovou situaci a samozrejme velmi zalezi na radici. Vecer mam jinou zabavu a necham si to projit hlavou, protoze modularni oltp reseni z niceho neusiju a predpokladam, ze nemluvime o konzerve.
Jestli to chapu dobre, preferujes ucelene modularni reseni s vylazenou kompatibilitou a garanci od HP. Proslo by napr.: Fujitsu (STEC)?
Slovo enterprise nema zuby a nekouse ^^
I/O Pen.: r0 - 0, r1 - 2, r5 - 4, r6 - 6 r60 - 6 (r 6 = 6 X r 0 = 1)
malicko sa pridam
z vlastnej skusenosti mam, ze MSAacky este so sas diskami (clovek by povedal ze to bude vykonne), sa vobec neodili ako multiaccess storage, resp ak tak tak maximalne pre dva hosty, a viac sekvencnym r/w ako nejake tazke i/o. Ten box je nie nahodou entry-level storage. Je to sice uz nejaky cas a nove MSAcky mozu byt ine. Co robi enterprise enterpriseom nie je ani tak disk ako taky, ale kontrolery pred nim. Cache, scsi queue mgmt, atd...
D.
No, ja ty disky sbalil domu a pres Samsung soft "Samsung Magican" jsem zjistil tyto hodnoty: Vzal jsem si celkem 5 disku ( nahodne vytazene z toho pole )
Disk1: Rychlost cteni ( UDAVANO VYROBCEM primo v tom softu / realna hodnota )
550 MBs / 237 MBs ( cteni )
98000 IOPs / 6855 IOPs ( cteni )
330 MBs / 173 MBs ( zapis )
70000 IOPs / 15800 IOPs ( zapis )
0x SMART CHYB
Disk2: Rychlost cteni ( UDAVANO VYROBCEM primo v tom softu / realna hodnota )
550 MBs / 400 MBs ( cteni )
98000 IOPs / 7000 IOPs ( cteni )
330 MBs / 335 MBs ( zapis )
70000 IOPs / 27000 IOPs ( zapis )
0x SMART CHYB
Disk3: Rychlost cteni ( UDAVANO VYROBCEM primo v tom softu / realna hodnota )
550 MBs / 238 MBs ( cteni )
98000 IOPs / 7142 IOPs ( cteni )
330 MBs / 227 MBs ( zapis )
70000 IOPs / 18000 IOPs ( zapis )
0x SMART CHYB
Disk4: Rychlost cteni ( UDAVANO VYROBCEM primo v tom softu / realna hodnota )
550 MBs / 220 MBs ( cteni )
98000 IOPs / 5142 IOPs ( cteni )
330 MBs / 177 MBs ( zapis )
70000 IOPs / 18250 IOPs ( zapis )
0x SMART CHYB
Disk5: Rychlost cteni ( UDAVANO VYROBCEM primo v tom softu / realna hodnota )
550 MBs / 330 MBs ( cteni )
98000 IOPs / 7042 IOPs ( cteni )
330 MBs / 217 MBs ( zapis )
70000 IOPs / 19750 IOPs ( zapis )
2x SMART CHYB ( neco o ECC, nemam to poznamku )
Z tohoto vysledku jsem byl opravdu znechucen a vsechny disky poslu pristi tyden na RMA, protoze rychlost cteni to ve vetsine testu ( opakovane, uvedene hodnoty jsou ty nejlepsi ), neni ani 10% ( nekdy to je kolem 5-6 % z celkove udavane a slibovane hodnoty.
Dodam jen, ze zadny disk neprenesl vic nez 5.5 TB
Aktualne jsou vsechny SSD disky pryc a bli nahrazeny SAS 600 GB 15.000 ot/min v raid 1 ( 2 disky = raid 1 ). Je to rozdelen do 2 storagu, takze 65 VPS jede pres 100 GB cache server a druha pulka taky pres 100 GB cache. Disky davaji 150-250 MB/s ale STABILNE, takze se v pohode stihne vyprazdnit cache a narazove IOPs to zvlada. Disky jsou optimalizovane pro SmartArray od HP, FC karty, atp... ( vsechno vybaveni mame powered by HP ), krom techto disku. Byla chyba to kupovat, meli jsme zkusit hned tuto kombinaci se SAS disky ( 2 linky jsou 2 linky ).
Je pravda, ze jsme podobnou konfiguraci testovali i drive, ale v RAID 50 a cache, ktera je v HP P200 MSA, coz ani nevim kolik je a nezvladalo to.
Na server ani jeden. Pro server, trvas-li na tom alespon Samsung 843T (docela odolny SSD) a Crucial M500 se vyhni uplne, protoze ve workloadu kleasa hluboko pod jinak skvely (avsak !!!CONSUMER!!!) Samsung 840Pro. M500 (Stejny pripad jako 840) vynika cena/kapacita a jeste malickosti jmenem eDrive, coze je sifrovaci technologie (TGC-OPAL) pro desktopy s BitLocker (AES256/AES128) pro desktopy - jinak nema co nabidnout ani v tom desktopu.Naopak na desktopu Crucial M500 nabízí jako jediný výrobce enterprise vlastnosti jako zmiňovaný eDrive a hlavně power loss protection, který nenajdete u jiného výrobce. Když vezmu v potaz navíc bezproblémový provoz a minimum reklamací (o čem svědčí tuny diskuzí na netu) tak z consumer segmenetu buď Crucial nebo v druhé řadě pokud chci max rychlosti tak Toshiba.
a hlavně power loss protection, který nenajdete u jiného výrobceTo sa mylis. Tuto vlastnost maju viacere SSD,aj moj starsi Intel 320 to ma. Nieje to nic zvlastne - pridany kondenzator(y), ktory zabezpeci dostatok energie na zapis dat z cache na disk.
To jsou doplantané různé typy záruky dohromady.
U vrtačky, pokud ji budeš používat 16hodin denně a ona to nevydrží a opotřebí se, nemáš nárok na opravu/výměnu v rámci zákonné záruky spotřebitele.
Jestliže máš auto s běžnou 3 zárukou (nemá nic společného se zákonnou zárukou a definuje ji prodejce), co jsou na trhu, tak za prvé 500tis za rok nedáš a za druhé téměř jistě spojku zaplatíš (nevím o podmínkách, kde by výrobce takovou záruku dával, aby jsi nezaplatil i v tomto případě), navíc z těchto typů záruk je obvykle vyňato „komerční“ využití auta.
Pokud to nakupuješ (zjednodušeně) na IČ, tak navíc zákonná záruka není definována, je jen taková jakou prodávající/výrobce poskytne.
Tvé právo reklamovat nezpochybňuji bo jestli k tomu přistupuješ jak píšeš, tak úmyslný podvod to není , ale vidím to dost bledě, myslím, že skončíš na „nepřiměřeném užívání“, ale výsledek mě taky docela zajímá…
OT: A dává Samsung vůbec nějakou záruku? - bo tam píšou, že jak to používáš k podnikání záruka neplatí…, nebo když ti hadr běží 42 dnů v kuse tak taky ne a pod…
Pokud to máš pro podnikání, tak bych řekl, že se tě zákonná spotřebitelská záruka vůbec netýká, pokud jsi to koupil na IČ, tak bych řek, že se tě určitě netýká; to je ta podotázka: „dává Samsung nějakou záruku?“
Navíc pokud jsi to koupil jako podnikatel u Alzy, máš to reklamovat v autorizovaném servise (ne u Alzy) {tedy aspoň to tam píšou} a reklamace se řídí podmínkami autorizovaného servisu {tedy aspoň to tam píšou}, ale který je na disky nevím.
Nic takoveho mi prodejce nerekl - nevěřím, že jsi měl možnost ty podmínky neodsouhlasit…
Klidne at to tam je, ale ja pokud stim piseme nebudu souhlasit, tak na me to proste neplati. - Nemohou být dotčena tvá zákonná práva, tedy ani dvouletá záruka spotřebitele, pokud ovšem nejsi spotřebitel… - tak jako tak jsi uzavřel smlouvu a platí. Nicméně jestli to dobře chápu, tak ty podmínky definují, jaké je obvyklé osobní užívání, stejně jako když mám napsané na kompresoru, že maximální doba provozu je 10min, ale nevím jak je to pak v souladu se zákonnou úpravou.Pochop už, že jsem ti jen naznačil jak je to s reklamacemi a jak je nebo může být to s používáním výrobků k jiným účelům, než ke kterým jsou určeny. Možná jsou opravdu vadné a dojdou ti „bez keců“ druhé a nikdo nebude nic zkoumat.
Je nevím k jakému účelu jsi je použil, to musíš vědět ty.
Kdo mi to dokaze ze je to pro podnikani ?…velmi špatná otázka.
Tiskni
Sdílej: