Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ahoj,
konečně jsem se dokopal, abych se přihlásil do své oborové odborné společnosti, tak mě jako dlouhodobého příznivce mj. Linuxu a LaTEXu napadlo, zdali se nestát členem i CZLUGu a/nebo CSTUGu. Ač se snažím linuxovou scénu sledovat, aktivity prvně jmenované moc nevidím, podle stránek vypadá ve stavu hluboké hibernace. Druhá se zdá být aktivnější. Jejich příručky a návody na LaTEX jsou skvělé. Ale pořád mi trochu vrtá hlavou, čemu těch mých pár stovek přispěje? Vyplatí se to?
A co Vy? Přispíváte nějak nějakému takovému (linuxovému, ...) sdružení? Takový letní dotaz, líný, nedůležitý, lehce úvahový.
Členem CSTUGu jsem tak nějak ze setrvačnosti, příspěvky sice platím a Zpravodaj dostávám, ale už je to dávno, co jsem se na jeho aktivitách nějak aktivně podílel, a moc nevěřím, že by se to v nejbližší době změnilo.
O členství v CZLUGu jsem kdysi uvažoval, ale odradilo mne, když se jeho výbor nechal nesmyslně zatáhnout do svaté války jistého jedince proti jisté distribuci. To je ale historie, dnes si spíš uvědomuji, že by mé přípdné členství dopadlo úplně stejně jako to v CSTUGu (a navíc, jak správně podotýkáte, je aktivita sdružení v současnosti poněkud homeopatická).
Tiskni
Sdílej: