Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ahoj,
konečně jsem se dokopal, abych se přihlásil do své oborové odborné společnosti, tak mě jako dlouhodobého příznivce mj. Linuxu a LaTEXu napadlo, zdali se nestát členem i CZLUGu a/nebo CSTUGu. Ač se snažím linuxovou scénu sledovat, aktivity prvně jmenované moc nevidím, podle stránek vypadá ve stavu hluboké hibernace. Druhá se zdá být aktivnější. Jejich příručky a návody na LaTEX jsou skvělé. Ale pořád mi trochu vrtá hlavou, čemu těch mých pár stovek přispěje? Vyplatí se to?
A co Vy? Přispíváte nějak nějakému takovému (linuxovému, ...) sdružení? Takový letní dotaz, líný, nedůležitý, lehce úvahový.
Členem CSTUGu jsem tak nějak ze setrvačnosti, příspěvky sice platím a Zpravodaj dostávám, ale už je to dávno, co jsem se na jeho aktivitách nějak aktivně podílel, a moc nevěřím, že by se to v nejbližší době změnilo.
O členství v CZLUGu jsem kdysi uvažoval, ale odradilo mne, když se jeho výbor nechal nesmyslně zatáhnout do svaté války jistého jedince proti jisté distribuci. To je ale historie, dnes si spíš uvědomuji, že by mé přípdné členství dopadlo úplně stejně jako to v CSTUGu (a navíc, jak správně podotýkáte, je aktivita sdružení v současnosti poněkud homeopatická).
Tiskni
Sdílej: