Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Instalační média 12.04 nepodporují stará PC bez podpory PAE. Je-li to i váš případ, můžete buď nainstalovat 10.04 nebo 11.10 a povýšit, nebo můžete užít obrazy Lubuntu nebo Xubuntu.Vydávám se druhou cestou, jdu na stránky Lubuntu a zjišťuju o co jde.
Lubuntu je velmi nenáročný operační systém. Pro spuštění samotného systému vám stačí počítač s procesorem o frekvenci 233 MHz a 128 MB RAM. Většina moderních aplikací, jako prohlížeč webu nebo OpenOffice, však má pro pohodlnou práci nároky větší. Dále potřebujete asi 1,5 GB volného místa na pevném disku.Stahuju a instaluju -> hlášení že CPU nemá PAE. NEFUNGUJE! Stahuju starší Lubuntu -> zasekne se, jen bliká kurzor. Stahuju ještě starší Lubuntu -> instalovat jde. Jenže v něm zlobí internet, nejde instalovat programy. Stahuju starší Ubuntu -> jde nainstalovat, internet jde, všechno stabilní, nic nepadá, programy instalovat nejdou. Zjištuju co s tím. Google mě navádí na staré repozitáře. Zadávám zdroje SW a zkouším něco instalovat. PC začíná stahovat (vypadá to slibně), ale končí hlášením že něco z toho stáhnout nešlo. Dobře zkusím povýšení systému. PC něco dlouhou dobu stahuje. Pak žádá o CD s nejnovějším Lubuntu. Vypaluju ho a vkládám. Aktualižační program se bez varování zavře. Zkouším to znovu, ale se stejným výsledkem. No nic, jako začátečník jsem se z toho potřeboval vypovídat. Dál hledám linux, co by dobře fungoval. Nemusí bejt nejnovější, ale musí jít přidávat programy (např skype, flashplayer, dosbox, vlc a další), a jít v něm všechen HW.
Řešení dotazu:
Ony většinou půjdou (aspoň nainstalovat). Smůla je, že Centrino je za posledních 18 let asi jediné x86 CPU, do kterého se výrobce rozhodl nedávat podporu PAE. Takže už se to dneska nikomu nechce příliš podporovat.
First implemented in the Intel Pentium Pro in 1995, it was extended by AMD to add a level to the page table hierarchy, to allow it to handle up to 52-bit physical addresses, add NX bit functionality, and make it the mandatory memory paging model in long mode.[1] PAE is supported by Intel Pentium Pro and later Pentium-series processors except most 400 MHz-bus versions of the Pentium M.[citation needed] It is also available on AMD processors such as the AMD Athlon and later AMD processor models. (zdroj)
Ale Ubuntu 12.04 má podporu ještě 3,5 roku, a kdoví, co bude pak. Třeba to PC do té doby ani fyzicky nevydrží. Nebo se v Ubuntu (nebo jinde) smilují a udělají příslušný workaround i pro další LTS verzi. Nebo v té době už nebudete začátečníkem, a budete si s tím umět poradit sám. Pokud vám Ubuntu 12.04 stačí k životu, tak bych to teď moc neřešil.
32bitový Arch Linux má jádro (Linux) standardně bez PAE. Ale to už je jaksi vyšší liga.
Tiskni
Sdílej: