Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Dobry den,
Mame dosluhujuci databazovy server PostgreSQL 8.3 s 12 jednoduchymi databazami, do ktorych sa ukladaju nejake statistiky + dalsie doplnkove udaje. Databaza sa vyuziva defakto ako datovy sklad. I/O performance je fajn. Backupy na deduplikovane ulozisko tiez funguju v pohode. Vseho vsudy je tam 80 tabuliek. Data zaberaju cca 800 GB. V priebehu dalsieho roka je predpoklad ze databaza narastie na cca 900 - 1000 GB
Aj ked podla dokumentacie max velkost tabulky je 32 TB co je pre nase potreby zrejme limit ktoreho nedosiahneme, mam trochu obavy z "magickej" hranice 1 TB
Testovali sme aj noSQL - lebo teraz je to in :) - data boli konvertovane do JSONu - couchDB a mongoDB ale tieto databazy zaberaju asi o 170 - 210% viac diskoveho priestoru ako data v PostgreSQL co sa mne osobne moc nepacilo.
Ma zmysel sa zaoberat nejakym skalovanim PostgreSQL (ciel: zvysenie bezpecnosti a integrity dat)? Alebo "magicku" hranicu 1 TB nechat plavat a pripravit sefa na kupu noveho dostatocne vykonneho servera a premigrovat na PostgresSQL 9.x?
Dakujem za nazory
Řešení dotazu:
Sak prave, ja sa hlavne obavam, ked budeme kupovat novy server, ci tych 1 TB na jeden PostgresSQL nebude prilis velke susto.
Neobavam sa nedostatocneho vykonu ani I/O kedze struktura dat je velmi jednoducha a ziadne komplexne SELECTy ani komplokovane JOINy sa nepouzivaju. Skor sa obavam o mnozstvo dat a zachovanie ich bezpecnosti a integrity a ci to PostgreSQL zvladne.
Pocitam so zivotnostou servera tak 3-5 rokov co by znamenalo ze za 5 rokov tam bude cca 2 - 2.5 TB dat. A ked uz sa to bude riesit tak poriadne.
V takom pripade sa naozaj javi ako dobre riesenie "rozdelenie" databaz na viacero serverov. da sa to vobec urobit tak aby bol jeden server na ktory sa budu pripajat klienti a databazy sa budu fyzicky nachadzat na inych serveroch? chcel by som zabranit aby jeden PostgreSQL sa staral o vsetky data - ked sa nahodou stane problem, aby to neposkodilo vsetky data ale prinajhorsom len tu konretnu databazu
Dakujem, nasiel som pekne PDF-ko ohladom PL/Proxy http://www.2ndquadrant.com/static/2quad/media/pdfs/talks/char10/plproxyandfriends.pdf je tam odprezentovana podobna situacia ako u nas.
Tiskni
Sdílej: