OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Firefox (ani flashplayer atd) taky nevyžaduje žádný "dělo" :)
Tak tak. Já jsem měl něco kolem 300 MB RAM na 900 MHz Duronu a Firefox nejenže byl dosti pomalý (například doplňování adresního řádku z historie bylo prakticky nepoužitelné), ale především když člověk otevřel více (= několik) tabů, tak se systém chystal swapovat. S jiným moderním vykreslovacím jádrem (dnes zbývá už jen Webkit) to nebylo o mnoho lepší. Problém prostě je, že dnešní web je natolik složitý (stínované CSS, barevné přechody, vlastní fonty, celá stránka napsaná v JS, grafika ve WebGL atd.), že jakákoliv úplná implementace bude pomalá.
Řešením by bylo vypnout nejnáročnější funkce, jenže opět moderní jádra na tohle nejsou stavěná (maximálně tak v době překladu je možné vypnout WebGL, ale stejně se budou v kódu používat obecné a tedy pomalé cesty).
- Zorin OS Lite verze 7 je založený na Lubuntu 13.04, verze 6 na Lubuntu 11.10, pro ten slabostroj co máš by byla lepší ta verze 6 (určitě menší nároky na HW)Néééé!!! Nároky „lehkých“ prostředí jsou už deset let pořád stejné a instalací staré nepodporované verze si přivodí akorát problémy. Jinak o té distribuci jsem taky nikdy neslyšel. Dal bych tam nějakou normální distribuci (Debian, Ubuntu, ale záleží na osobních preferencích) s LXDE, Fluxboxem nebo tak něčím.
Možná lepší by bylo tam dát distro specializované na malou pamět.Jako třeba Ubuntu nebo Debian? Až na patologické případy neexistuje nic jako „HW náročnost distribuce“. Je to vždycky jenom o tom, jaké aplikace si tam spustí. U Puppy a podobných malých (ve smyslu vývojářské základny) distribucí je problém v tom, že prostě nejsou balíčky. Proto jsem měl i na Pentiu I 166 MHz s 64 MiB RAM Debian - k naprosté spokojenosti.
Základní systém a grafické okna vezmou tak alespoň 100MB spíše 150Xka s Fluxboxem si vezmou tak 50.
Navíc se dá spouštět přímo s USB.
Staré stroje mají USB 1.1. Na tom provozovat mass storage je na mašli. To by z té šunky měl tuplem zdechlinu.
Netuším jak dobrý je ten browser Dillo
/var/log/Xorg.0.log
, jestli tam jsou nějaké chyby a jaký to používá ovladač. Pak bych mu zkusil vnutit ovladač vesa, který je sice šíleně pomalý, ale měl by fungovat všude (jak se v nových Xkách vynucuje ovladač nevím, asi je potřeba editovat xorg.conf -- večer sem kdyžtak postnu příklad). Pak můžeš ladit.
Tiskni
Sdílej: