V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Nevím, jak je silná konkurence v linuxu.Určitě bude menší než ve WindowsUpřímně, najít fakt dobrého Windows admina (tj. ne klikače, který to nějak nakliká, sice to pak moc nefunguje a je to děravé, ale líp to přece nejde) taky není zrovna jednoduché. Dřív jsem si myslel, že je to tím, že Windows prostě dobře adminovat nejdou
Myslím, že na pokusy stači aj staršie PC, kľudne aj vyradené ale funkčné. Virtualizáciu považujem za nie raw stroj. Ide o dokonalý stroj, tam sa neprejavia nečakané odchylky od špecifikácie akéhokoľvek štandardu.
Otazka pohledu. Pokud se neco nauci a bude delat linux admina tak pravdepodobne u nejakeho hostingoveho poskytovale kterej povali servery ve vps na nejake virtualizacni domene. Ty stroje posazene primo na zeleze bude spravovat nejakej senior a pro instalaci budou pouzivat nejakou automatizacni techniku nebo klonovani. Mensi firmy pouzivaji linux casto jen jako treba router, firewall, vpn koncentrator ke specifickym ucelum, k cemuz uz jsou potreba specifictejsi znalosti a nezasahuje se do toho tak casto a predpoklad, ze bude opravovat desktop PC s linuxem se uplne blizi nule.
Principem je, vyzkouset si zaklady linuxu idealne bez necekanych odchylek. Jako voditko je dobre vyuzit treba: RHCSA wiki
Red hat a jeho klony jsou velice casto vyuzivany a vychazi z nej mnozstvi enterprise reseni. RHCSA vystihuje velice slusne zakladni ramec toho, co by admin mel umet a prestoze je cast proprietarni, tak principielne zakladni zalezitosti jako regularni vyrazy, file systemy, sluzby jsou pouzitelne universalne i kdyz s moznymi odchylkami. Uplne uprimne, pro juniora je to overkill a pokud se to nauci, tak se okamzite stava zadanym v praxi. Lidi prijati na juniorske admin pozice casto maji jen castecne vedomosti obsazene v RHCSA a to se da naucit za cca mesic u cloveka se zakladni znalosti linuxu a touhou ucit se, klidne i rychleji. Certifikacni zkouska se pak da pripadne slozit za cca 8k. RHCE uz je obsahove slozitejsi a rekl bych ze pro cloveka bez realne praxe v provozu nebo dlouhodobeho zajmu bude pomerne tezke zkousku slozit, zase se da ale pouzit jako voditko k tomu, co je potreba a kam dal se posunovat a na co se zamerit. Jsou lide co se na RHCE pripravuji leta, jini na to vlitnou, tejden se nevyhrabou ze sveho domaciho labu a pak to daji jak nic.
Skola ta nenauci nic !!! Pokial sa nebudes chciet naucit nieco sam. Ako tu bolo spomenute maturita nie je zla vec, ale v niektorych pripadoch ti je na prd .... Mal som zaujem uberat sa v IT, ale nebolo mi to dopriate. Ak by som chcel ist po roku 2000 niekde do IT, tak som musel mat bud niekde tlacenku, alebo VS (dokonca som si spravil aj FEI (bohuzial na IT bol taky naval, ze s mojim priemerom so strednej som sa dostal "len na silnoprud" ale aj to je velmi pekna a zaujmava profesia)). Teraz mam VS a do 1 roka a posielania ziadosti (cca 40-50) ma pozvali len na 3 pohovory. Chvalabohu sa mi podarilo zamestnat (nie v IT) ale v elektrotechnike (silnoprud).
V niekrorych pripadoch je lepsie mat nizsie vzdelanie, pretoze ak mas pred menom nejake pismenka, tak sa vzdy viac a viac od teba ocakava a ak nahodou nieco nevies (nestretol si sa s tym), tak hned pocujes "pozri inzinier a nevie hahaha" ale ze chlap, ktory robi 30 rokov elektrikara nevie ohmov zakon je v poriadku.
Nehovorim, ze na VS som sa nic nenaucil, ale vysoke skoly sa uberaju zlym smerom (teoria je uplne ine co prax). A co sa tyka aj napr. programovania ... ked si kupis knihu a budes si ju citat, nikdy sa nenaucis programovat, az pokial si to neskusis realne, cize ak chce byt niekto v niecom dobry, najprv si to musi nastudovat a v zapati to skusit v praxi.
Bohuzial uz teraz nemam tolko casu sa venovat linuxu, pretoze v praci chcu po mne ine veci.
Pred 5-6 rokmi som si postavil na x86 (staruckom compaqu desktope s PIII 1GHz) linuxovy server a postupne som sa zacal ucit, nainstaloval LAMP, FTP, cacti, netflow ... potom aj transmission a pod. Teraz to uz 5-6 rokov bezi, vyuzivam ho v malej LAN kde sme spojeny so susedmi skrz RB mikrotik (cca 30-40 strojov) a takmer na nic nie je potrebne sahat.
Zaver pre tazatela:
Je potrebne sa vzdy vzdelavat, citat tutorialy, navody, clanky a prakticky vsetko skusat, testovat, citat fora a klast otazky, vzdy sa niekto najde, kto pomoze. Linux komunita je uz raz taka, ze sa vie o skusenosti vzdy podelit. Aj s vlastnej skusenosti viem, ze ludia, ktori do linuxu celkom vidia su aj hodne trpezlivi. Dolezite je nikdy sa nevzdavat.
Tiskni
Sdílej: