abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    23.6. 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.6. 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    23.6. 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1979 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Nelze se prihlasit jako SU

    3.2.2014 14:09 Petr | skóre: 29
    Nelze se prihlasit jako SU
    Přečteno: 448×
    Stala se mi takova podivna vec, na prelomu roku jsem reinstaloval systemy na notebooku a v Debianu Testing se mi od te doby nejde prihlasit: su -po zadani hesla se vypise hlaska "su:Authentication failure". Heslo davam urcite sprevne, zkousel jsem to mnohokrat a tim se mi take vysvetlilo proc jsem se stale nemohl prihlasit na Synaptic. Pokud nejsem prihlasen pod uzivatelem a jako login pouziji "root", tak se po zadani hesla superuzivatele prihlasim normalne. Napada nekoho cim to muze byt?

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    3.2.2014 14:17 trubicoid2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    neco se pokazilo, jako uzivatel muzes dat sudo passwd?
    Řešení 1× (Petr (tazatel))
    3.2.2014 14:40 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    Spíše bych zkusil sudo su -.
    3.2.2014 14:47 Petr | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    Mas pravdu, funguje... Diky!
    3.2.2014 14:59 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    Berte to spíš jako workaround. Měl byste zjistit, co se pokazilo. Tipl bych si, že jste jakožto uživatel byl vyřazen z uživatelů oprávněných použít su. Buď tím, že toto omezení předtím nebylo zapnuto a nyní se zapnulo nebo tím, že zapnuté bylo, ale že jste při instalaci byl automaticky zařazen do oprávněných uživatelů, a při aktualizaci byl asi vygenerován nový soubor v němž už nejste. Nebo možná něco ještě jiného.
    3.2.2014 15:37 Petr | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    No to je vlastne pravda, dal se neprihlasim k aplikacim vyzadujicim prava roota (Synaptic..). Jsem jediny uzivatel, instalace probehla normalne, zkusim se natvrdo "vymazat" a opet pridat, mozna to pomuze.
    3.2.2014 15:58 2X4B-523P | skóre: 38 | blog: Zelezo_vs_Debian
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    pokud použiji sudo su -, tak nepotřebuji heslo roota, ale když použiji su, tak heslo roota potřebuji... pokud instaluji přes debootstrap, tak se může stát, že si vlastně heslo pro roota nevytvořím a pak se za něj nelze přihlásit... řešení toho problému je jakkoli se přihlásit na roota (sudo/liveCD+chroot...) a pomocí passwd heslo vytvořit... instalátory Debianu už léta nepoužívám, tak nevím, jestli je tam volba, jak vytvoření hesla obejít...
    3.2.2014 14:41 Petr | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    Jo, sudo je v pohode... Jen obcas potrebuji trvalejsi prihlaseni pro praci.
    3.2.2014 20:43 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    Trvalejšie sa to dá napríklad pomocou sudo -i .
    3.2.2014 14:36 graviton
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    Píše to při tom něco zajímavého do /var/log/auth.log ?
    3.2.2014 14:45 Petr | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    Příloha:
    No nevim...
    3.2.2014 16:58 graviton
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    Má v /etc/passwd a shadow záznamy uživatel root? Má /sbin/unix_chkpwd dostatečná práva na to se tam podívat?
    3.2.2014 14:46 2X4B-523P | skóre: 38 | blog: Zelezo_vs_Debian
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    mohl být poškozený balíček na instalačním médiu, nebo se stroj mohl stát objetí rootkitu... nějaké nastavení ohledně su je v /etc/pam.d/su

    já tam mám toto:
    #
    # The PAM configuration file for the Shadow `su' service
    #
    
    # This allows root to su without passwords (normal operation)
    auth       sufficient pam_rootok.so
    
    # Uncomment this to force users to be a member of group root
    # before they can use `su'. You can also add "group=foo"
    # to the end of this line if you want to use a group other
    # than the default "root" (but this may have side effect of
    # denying "root" user, unless she's a member of "foo" or explicitly
    # permitted earlier by e.g. "sufficient pam_rootok.so").
    # (Replaces the `SU_WHEEL_ONLY' option from login.defs)
    # auth       required   pam_wheel.so
    
    # Uncomment this if you want wheel members to be able to
    # su without a password.
    # auth       sufficient pam_wheel.so trust
    
    # Uncomment this if you want members of a specific group to not
    # be allowed to use su at all.
    # auth       required   pam_wheel.so deny group=nosu
    
    # Uncomment and edit /etc/security/time.conf if you need to set
    # time restrainst on su usage.
    # (Replaces the `PORTTIME_CHECKS_ENAB' option from login.defs
    # as well as /etc/porttime)
    # account    requisite  pam_time.so
    
    # This module parses environment configuration file(s)
    # and also allows you to use an extended config
    # file /etc/security/pam_env.conf.
    # 
    # parsing /etc/environment needs "readenv=1"
    session       required   pam_env.so readenv=1
    # locale variables are also kept into /etc/default/locale in etch
    # reading this file *in addition to /etc/environment* does not hurt
    session       required   pam_env.so readenv=1 envfile=/etc/default/locale
    
    # Defines the MAIL environment variable
    # However, userdel also needs MAIL_DIR and MAIL_FILE variables
    # in /etc/login.defs to make sure that removing a user 
    # also removes the user's mail spool file.
    # See comments in /etc/login.defs
    #
    # "nopen" stands to avoid reporting new mail when su'ing to another user
    session    optional   pam_mail.so nopen
    
    # Sets up user limits, please uncomment and read /etc/security/limits.conf
    # to enable this functionality.
    # (Replaces the use of /etc/limits in old login)
    # session    required   pam_limits.so
    
    # The standard Unix authentication modules, used with
    # NIS (man nsswitch) as well as normal /etc/passwd and
    # /etc/shadow entries.
    @include common-auth
    @include common-account
    @include common-session
    
    3.2.2014 15:41 Petr | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    Příloha:
    • su (2305 bytů)
    Ja toto...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.