Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Vyber si takovou distribuci, se kterou máš zkušenosti, nebo příbuznou. LAMP je všude +- stejný, takže není lepší nebo horší. Koukej na toto:
- Podpora (vyloučíme nesmysly typu Ubuntu s 9měs. podporou)
- Popularita -> množství návodů na netu
- Jak s tím umíš pracovat
Mě teda vychází nejlépe Debian Wheezy a CentOS. Ubuntu server mi přijde zbytečný, když je tu ověřený Debian. Jestli to bude stačit - to záleží na návštěvnosti a na čem ten shop běží, ale řekl bych že ano. Pak taky záleží, jestli tam budeš chtít nějaké GUI, asi by to uneslo LXDE, možná XFCE pokud si chceš klikat. Samozřejmě nemalá zátěž navíc.
LTS určitě, jednak bezpečnostní aktualizace...
Ale no tak! Vždyť ještě není 1. dubna, pokud vím.
LTS je ta nejhorší možná volba. V podstatě jde o mor a neštovice v jednom. LTS přináší horší zabezpečení a mnohem déle přetrvávající bezpečnostní nedostatky, zoufalé poloamatérské backporty některých nezbytných aktualizací (nebo dokonce samozvané úpravy OpenSSL, jako například známých 32768 klíčů v Debianu, což Blbuntu tenkrát převzalo taky) a navíc — což je nejhorší — obrovskou spoustu bugů, které nikdy nikdo neopraví a nad kterými může člověk jenom skřípat zuby a které jsou ve všech ostatních distribucích už pár měsíců minulostí. Doporučuji zdaleka se vyhnout LTS nebo čemukoliv, co o sobě tvrdí, že je to stabilní. Tou stabilitou se nikdy nemyslí stabilita z hlediska spolehlivosti; myslí se tím, že tam stabilně zůstávají bugy, kterých se člověk nezbaví.
Takže jestli jsem to dobře pochopil: Tazatel si vybral Ubuntu nebo Debian, protože s tím umí. Vy doporučujete ne-LTS v případě Ubuntu, tzn. á 9 měsíců přeinstalovávat nebo updatovat, protože mají tak osekanou podporu.A ještě se hrozit, co přestane fungovat s novou verzí programu. Pokud Debian, tak tedy testing? Zajímavé rolling updates, kdy se může přihodit, že něco přestane fungovat, nebo se vyskytne bezpečnostní chyba a na novou verzi se čeká jak dlouho?
Sám jste nenavrhnul rozumné distro, které by bylo podle Vás vhodné. Já raději server, o který se nemusím starat, jen aktualizuji. Myslím si, že větší nebezpečí je ze špatně nastaveného systému jak jsem psal výše, než z nějakého bugu.
Tiskni
Sdílej: