Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
cryptsetup luksOpen /dev/loop0 encrypted
udela tohle, ale pritom se mne nezepta standartne na heslo, ale to heslo si sam stahne ze stranky www.firma.cz/heslo.html, ktera obsahuje jen tu passphrase (pres .htaccess si osetrim, aby byla dostupna jen z IP serveru)
poradite, jak na to? neprisel jsem ani na to, jak zadat heslo do syntaxe toho prikazu. Pokud by se to podarilo, vim, ze se da nejak stahnout obsah html stranky a presmerovat ho "na klavesnici". Ale zaboha ted nemuzu najit, jak se to dela.
Pokud by se nasel nekdo ochotny, kdo by mi pomohl, byl bych moc rad.
Petr
Nebo ten soubor s heslem zašifrovat pomocí GPG a dešifrovat až po stažení. A taky by se v tom URL nemělo vyskytovat slovo „heslo“ – dal bych tam spíš něco jako cron, ping, statistiky atd.
Cron je na tohle nevhodný, ten má smysl pro periodicky spouštěné příkazy. Tohle chceš spustit jen jedno.
Ano, v rc.local se to spustí s právy roota. Pokud chceš jiného uživatele, musíš tam přidat su
nebo sudo
.
Ideální je na tohle init skript, kde definuješ závislosti na jiných službách1 nebo řekneš, v jaké fázi bootování se to má spustit.
[1] např. tohle má smysl pouštět až ve chvíli, kdy bude nastavená síť, protože jinak by nešlo stáhnout to heslo
Pro přepnutí na roota ne, ale na jiného uživatele ano. Já např. nemám moc rád, když nějaký démon startuje pod rootem a pak odhodí privilegia a sám se přepne na jiného uživatele – radši ho spouštím přes sudo/su tak, aby ani chvíli ten proces neběžel pod rootem (samozřejmě ne vždy to jde, např. když jsou potřeba porty < 1024).
setcap 'cap_net_bind_service=+ep' program
Ale tyhle vymoženosti tu nebyly vždycky BTW: jak to funguje pro Javu, Python, Perl, kde nechci dát práva té binárce, ale jen nějaké konkrétní interpretované aplikaci?
jj, taky mi nepřijde, že by to bylo nějak výrazně náchylnější než FS na nešifrovaném disku – párkrát se mi třeba přehřál a vypnul notebook a FS to přežil
Psal, že mu jde o případnou krádež serveru. Pokud si je tedy vědom rizik a nebere to jako ochranu před útokem, který by byl cílený na ta data a někdo si ho připravil (odposlechl heslo na síti nebo ukradl i ten druhý server), tak v tom nevidím problém.
Ostatně disky můžeš klidně šifrovat i tak, že klíč budeš mít na tom samém serveru třeba na flashce – pak můžeš relativně s klidem ty disky reklamovat, když se porouchají.
protoze kdyz pocitac odnesou, proste to smazu, nebo vypnuMusíš to ale samozřejmě stihnout dřív, než útočník přijde na to, že si ten soubor má taky stáhnout. Asi by trochu pomohlo i omezení na stahování z té jedné IP adresy, protože by pak útočník potřeboval i tu firemní linku a vlastně by to musel udělat hned při kradení nebo se tam vypravit podruhé.
Případně tam ten soubor ve výchozím stavu nemít a nahrát ho tam až ve chvíli, kdy ti někdo důvěryhodný potvrdí, že server nikdo neukradl a třeba jen vypadnul proud. (pak by dával smysl ten cron – periodicky kontrolovat, zda virtuál běží, a pokud neběží, tak se pokusit stáhnout klíč a nastartovat)
Tiskni
Sdílej: