Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Dobry den.
Posledni cca tri tydny bojujeme s DDoS utoky, ktere pomoci open resolveru nasich zakazniku generuji dotazy typu:
qqgcqepehfu.vip.56bj56.com.
cnsrwjwdijox.vip.56bj56.com.
ebansrwhapcz.vip.56bj56.com.
exezszezmhub.vip.56bj56.com.
glkzqfglmdyd.vip.56bj56.com.
ijqdmfofylov.vip.56bj56.com.
mfsdmxwlsnkf.vip.56bj56.com.
onynyxgrsvkn.vip.56bj56.com.
wnutorcxkvwd.vip.56bj56.com.
Neprijemne je, ze domena 56bj56.com existuje, ma NS, ale ten bud neodpovida nebo je velmi pomaly. To znamena, ze generujete-li dotazy dostatecne rychle a hostnames jsou nahodne, resoler otvira nova a nova spojeni az dojde pomerne zahy k vycerpani filedescriptoru (ten lepsi pripad) nebo, pokud je to opravdu masivni utok, skoncite na tom, ze nemate dost odchozich portu k otevreni spojeni a prestanete resolvovat. Bavime se ted o radove 10 tisicich pozadavku za sekundu. Cache se diky nahodnosti hostnames obchazeji a protze domena existuje, musi pro ziskani podstoupit rekurze.
Samozrejme, ze resenim je zavrit ty otevrene resolvery, ale opravdu to _neni_ technicky/financne v rozumnem horizontu realizovatelne. Kolikrat vlastnik toho zarizeni ani nema tuseni, ze je zneuzit k utoku. Puvodcem utoku je Cina a domeny jsou podle nasich zjisteni zaregistrovane zrejme jen pro ucel tohoto utoku.
Provedl jsem opatreni, kdy automaticky detekuji tenhle utok zjistenim aktualne "visicich" dotazu a presmerovavam tyhle domeny tak, ze vracim A zaznam 127.0.0.1. Resolveru se ulevi, a utocnika to prestane po chvili bavit a pak to zkusi s jinou domenou. Zatim to funguje, ale nevim, jestli to neni jen predzvest neceho horsiho. Take si nejsem uplne jisty, co je vlastne smyslem utoku, protoze to neni uplne standardni amplifikacni DDoS.
Chtel bych se pozeptat, jestli s tim take nekdo bojujete a pripadne jak. Seznam zneuzivanych domen, co jsem zatim nachytal, je v priloze.
A.
tak tie "open resolvery" aspon obmedzte na IP subnety vasich zakaznikov.Samozrejme, ze resenim je zavrit ty otevrene resolvery, ale...
Proto jsem otevrel tuhle diskusi. Abych zjistil, jake technicke prostredky se daji pouzit, proto budu rad za jakoukoliv inspiraci.Někdy politické problémy není možné řešit technicky. rate-limiting se skoro rovná odříznutí floodujících klientů. Taky by jim bylo možné nastavit časový limit na vyřízení jednoho dotazu, po jehož uplynutí se vrátí NXDOMAIN.
Tiskni
Sdílej: