plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Zdravím,
nemáte prosím někdo zkušenost s nějakou webovou aplikací, na kterou bych mohl nahrát video a následně ho sledovat? Prostě něco jako youtube doma.
Ideálně s autentifikací účtů.Automatickou konverzí na flash, nebo kodek dle potřeby, když z toho nebude wmv, tak je mi to jedno.
Jde mi prostě o náhrání nějakého toho videa a možnost ukázání ho mimo domov, aniž bych ho musel nahrávat na server třetí strany.
Předem děkuji za rady.Řešení dotazu:
Ideálně s autentifikací účtů.Případně s HTTP autentizací.
Řešením je samozřejmě napsat www stránku. Ale programováním webů se nezabývám a ani nehodlám.
Mým cílem bylo spíš aby to zvládl nahrát a pustit i můj počítači nepostižený tatínek, tetička atp. Pro ty je i pouhé nahrávání na ftp nepřekonatelný problém
Šlo mi jen nějakou poměrně jednoduše nasaditelnou službu pro BFU. Podobných věcí třebas na fotky je poměrně dost, ale něco co je přímo určené pro video jsem nenašel.
net use
jim vyrobí server jako písmenko. A pak si video pustí jako "svůj" soubor na svém disku, třeba pomocí vlc. Ale znamená to všechn zúčastněné stroje nastavit.
Odkudkoliv,tetička byla jen zjedušující příklad, jinak bych to řešil vpn nebo výše zmíněným owncloudem a klientem.
Prostě něco jako webová fotogalerie, ale s videem, které se dá pusti ve www prohlížeči.
Jednoznacne subsonic. Prehrava hudbu, videa. Je to uz pomerne pokrocila java web aplikace, ktera se da spustit bez sloziteho nastavovani. Ma klienty i pro android, iphouny a ms.
V pripade, ze uzivatel ma uz hodne velkou sbirku dat... 200-300GB+, lze subsonic nainstalovat jako Tomcat aplikaci, coz je uz pomerne slusne robustni stabilni reseni, ktere zvladne i hodne přes 10TB hudby.
V pripade videa je samozrejme stezejni sila HW pro prekodovani zdrojovych videi, pro ktere se pouziva ffmpeg (ve stylu ffmpeg -ss %o -i %s -async 1 -b %bk -s %wx%h -ar 44100 -ac 2 -v 0 -f flv -vcodec libx264 -preset superfast -threads 0...lze modifikovat). Takze nejaky chcipacky atom ci celer nebude pro video to prave orechove.
Co se tyce "diskretniho" prehravani soukromych medii online cestou nema toto reseni v tuto chvili konkurenci. Pro bezpecny-sifrovany pristup-prenos lze schovat tomcat za apache s SSL.
Vice na subsonic.org.
K subsonic...zajemce si muze poridit licenci na jeden mesic nebo deset let, v tomto ohledu vidim drobnou vyhodu pro novacka v tom, ze si za 19 kc vyzkousi plnou funkcionalitu a v pripade spokojenosti si to prodlouzi do aleluja, nikdo z nej hned netaha tisice.
Samo by bylo lepsi, kdyby autor nechtel nic :), ale poslednich par let si rikam, ze radsi prispeju(spolu s ostatnima) tu a tam 10-20 penez(za kvalitni a pro me prinosny sw) aby byl developer happy, nez aby projekt umrel do par mesicu po vytvoreni nebo se znej stal osekanej free shit, kterej v realu skoro nic neumi a nuti me kupovat jakesi korporatni licence.
A nakonec pokud by mel nekdo zasadni problem s licencovanim u subsonicu lze zvolit ""necistou" cestu" a podivat se do kodu...pak staci pochopit jak funguje generator cisel pro licence a lze si vytvorit licenci vlastni bez vedomi autora. Pevne doufam, ze to neni pripad puvodniho tazatele a ze projekt diky velke spokojenosti s nim podpori.
Tiskni
Sdílej: