Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Dobrý den. Nainstaloval jsem si Debian Wheezy amd64 na starší PC (Ram 1Gb, 200Gb paměť.) Nainstaloval jsem si Fluxbox a gnome. Nejde ale vůbec audio a vídeo. Prosím o radu. Používám iceweasel. Zásuvné moduly mám Totem 3.0.1 plugin handles video and audio streams a Shockwave Flash 11.2 r356 aktuální. Ať zapnu cokoliv, tak to nemá ani náznak snahy. Ani žádná hláška se neukáže. Jako kdyby to bylo někde vypnuté. Všem moc děkuji. Michal
Odpoved se ti libit nebude, tak se na to psychicky priprav.
1) Debian neni pro kazdeho, alespon ne pro lidi, kteri neumi popsat problem a alespon pripojit dmesg, lspci. Nemluve treba o session, non-free apod.
2) Uvazoval jsi nekdy nad praktickym vyznamem 64bit OS? Mozna bys mel, predevsim v kontextu 1GB RAM
3) https://wiki.debian.org/SoundFAQ
Az ukazes neco konkretniho, muzeme se bavit dal. Nebo to nema nic spolecneho s HW a mas to jen ve "spatny dire" - neni to zase tak vyjimecne. Logovani nabizi pekny rozsah urovni, jehoz ukecanost cloveka zabavi na dlouhe vecery. Nepotrebujes zadnou skvelou hlasku, staci se podivat do logu. To jsou zaklady nezbytne pro provoz Debianu, pro zbytek sveta je tu *buntu a podobne distribuce.
Na takovou herku mas Crunchbang s OpenBox - pokud neni problem s HW, tak se tam da odbouchat pres zrni a enter celkem funkcni stav.
etc
, v něm je adresář apt
a v něm soubor sources.list
deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ unstable main non-free contrib
deb-src http://ftp.cz.debian.org/debian/ unstable main non-free contrib
Tohle je ukázka z mého soures.list, takže vy tam budete mít Wheezy
. Důležitá je ta čás na konci non-free contrib
. Debian má poměrně přísnou politiku pokud jde o dělení na svobodný a proprietální software, takže programy s jinou než svobodnou licencí dává do odděleného repozitáře.
Pokud už máte používání nesvobodných programů povoleno, tak může být příčina problému v tom, že Vám chybí některé programy. Dobře je to popsáno tady
Místo yum install -y dejte aptitude install -y. Další repozitáře přidávat nemusíte. všechno již je v nonfree-contrib
Pokud by to nefungovalo ani po doinstalování výše uvedeného, zkuste si projít nastavení hlasitosti, jak už doporučoval někdo o pár postů výš.
Pokud jde o Vámi zvolená prostředí, tak bych na slabším stroji zkusil spíš Xfce. Fluxbox je sice nenáročný na systémové zdroje, to je pravda, ale zase si musíte spoustu věcí dodělat, například připojování usb disků. Xfce sice sežere trochu více paměti, ale dostanete prostředí, které se bude chovat tak jak očekáváte.
V práci mám P4 se stejným množstvím paměti a funguje přijatelně. PC slouží k přístupu na internet, běží tam Libreoffice co kancelářský balík a skype. Já tam mám LaTex a Ufraw na fotky a jde to v pohodě.
Petr
Nainstaloval jsem si Debian…
Špatný nápad..
Ako uživateľ root zadaj príkaz lspci -v
a výsledok daj sem ako prílohu. Ďalší krok je spustiť v konzole alsamixer
.
Tiskni
Sdílej: