Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Stroj, ktorý mal v rukách niekto iný už nie je dôveryhodnýNapříklad výrobce, prodejce nebo pošta.
treba ho preinštalovaťTo asi nebude úplně jednoduché, když to má na desce spoustu flashek s podivným obsahem, od BIOSu po firmware síťovky, že?
Například výrobce, prodejce nebo pošta.
Ty bys používal počítač s předinstalovaným OS, který ti přišel poštou? (i kdyby to bylo distro podle tvého přání)
Já tedy ne. Jasně, i když si stáhnu oficiální ISO od autorů mé distribuce a zkontroluji podpisy/součty, stále je možné, že tam bude něco špatně – ale pořád tomu věřím řádově víc, než něčemu, co instaloval a měl v rukou bůhvíkdo.
Ty bys používal počítač s předinstalovaným OS, který ti přišel poštou?Ano, a ty ho nejspíš používáš taky. Nebo jsi počítač rozdělal, přečetl všechny paměti uvnitř a porovnal je s tím, co dodává výrobce? Ta první část je ještě teoreticky proveditelná (většinou to bývají nějaké SPI flashky), ta druhá už moc ne, protože spousta z nich není dostupná na webu.
Žádná obrana není absolutní – např. se můžeš celkem dobře bránit proti napadení jedním útočníkem s klackem/nožem/pistolí, ale už si těžko připravíš dobrou obranu proti několika útočníkům s automatickými puškami. S tím už nic moc nenaděláš – ale neznamená to, že rezignuješ na ochranu proti těm slabším útokům, ne?
Abych konkretizoval, ty nepůjčuješ ten sw, ale celý počítač, ten sw je nezbytnou součástí toho pc
MS Windows ale nezbytné nejsou – počítač může fungovat bez nich a dokonce i líp než s nimi.
Za pronájem či půjčování podle tohoto zákona se nepovažuje pronájem nebo půjčování rozmnoženiny počítačového programu, kde samotný program není podstatným předmětem pronájmu nebo půjčování.
Tohle je sporné. Pokud si ten počítač někdo půjčí, aby tam brousil po webu ve Firefoxu a psal dokumenty v LibreOffice, tak ty MS Windows podstatné nejsou (opět: jsou tam spíš na škodu), ale pokud si půjčí počítač, aby na něm provozoval aplikaci, která vyžaduje MS Windows a nejde třeba ani ve Wine, tak už dost podstatné jsou.
Přimlouval bych se spíše za striktní dodržování licence, aby si lidi uvědomili, kolik je tahle sračka stojí a že ji ve skutečnosti nechtějí – a aby portovali svoje aplikace na jiné (lepší a svobodné) OS.
Tiskni
Sdílej: