Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jak nad tim cim dal vice premyslim tak zjistuju ze je to vice problemu do sebe a jsem z toho trochu nestastny..
Zkoumal jsem zpusoby replikace mysql protoze zjevne na jednom serveru dostavala sodu, tak jsem rozchodil percona-xtradb-cluster multi-master replikaci mezi 3 uzly kdy kazdy z uzlu ma vlastni php do kteryho zapisuje ale pri doreplikaci mezi vsechny uzly se to trochu zamichava respektive neni to vlozeny (AI+primary) ve stejnym poradi jako to bylo inicializovany php skriptem.
Proto me napadla myslenka mit napr 2 uzle na jednech datech skrz drbd+ocfs2 ale narazil jsem tady na abclinuxu na vlakno kde to bylo oznaceny jako hloupost, ono ve svy podstate asi je to hloupost nicmene ocfs2 se kasá moznosti paralelniho pristupovani k stejnym datum z vice uzlu .. Pripadne jeste jestli to ocfs2 nebude chodit pro tenhle ucel lepe nez ext4.
Kdyz na to koukam zpetne tak uvazuji k navratu na jeden single uzel pripadne zkusit pokus mysql-proxy 1 master (insert/update) + 2 slave (select/show)..
Ted mi chybi nejaky kamarad ktery by mi rekl "Jo tohle uz jsem zkousel chodilo to takhle a takhle, zkus tohle" bohuzel vsichni "spoluzaci" nakonec delaji uplne neco jineho nez mel obor skoly nabizet a kdyz uz delaji v oboru tak delaji neco jako "IT technika" na financnim urade..
Zatizeni ~200-400 qps podle spicky na 1 uzel
Udaje za 17h behu
Reads / Writes: 76% / 24% (na nejvytizenejsim uzlu)
Velikost db je momentalne 3-4GB v buffer poolu je 2,7GB nicmene velikost db se neustale navysuje (neni konstantni), hodne tabulek nektere maji 1M a vice zaznamu
Query cache efficiency: 42.0% (2M cached / 6M selects)
Table cache hit rate: 97% (604 open / 621 opened)
Tiskni
Sdílej: